Domeny regionalne i ich zastosowanie w praktyce

Domeny regionalne i ich zastosowanie w praktyce

Domeny regionalne nie cieszą się, aż tak dużą popularnością, jak domeny wyższego stopnia. Czy słusznie? W artykule przedstawiamy możliwości wykorzystania domen regionalnych oraz prezentujemy konkretne typy takich domen. Mamy nadzieję, że pomoże to dokonać odpowiedniego wyboru nazwy dla strony internetowej.

Czym jest domena regionalna

Domeny regionalne są to tzw. domeny drugiego poziomu, a więc składające się z dwuczłonowego rozszerzenia po nazwie własnej. W tym wypadku w rozszerzeniu domeny znajdują się nazwy miast lub regionów geograficznych. Domenami regionalnymi mogą więc być np. opole.pl, krakow.pl, waw.pl i podobne. Z uwagi na takie rozszerzenie, domeny regionalne nie są dobrym wyborem dla każdego, zwłaszcza, ale jednocześnie idealnie pomogą lokalnym biznesom czy organizacjom.

Kiedy warto wykupić domenę regionalną

Domena regionalna bardzo dobrze wspomoże lokalny biznes, gminny czy miejski serwis informacyjny, portal dotyczący danego regionu geograficznego itp. Jednym słowem jasno zakomunikuje odbiorcom, że treści dotyczą konkretnego obszaru.

Lokalne firmy takie, jak np. fryzjer, kosmetyczka, sklep spożywczy działający wyłącznie stacjonarnie, mogą śmiało korzystać z niedrogich domen regionalnych, a jednocześnie łatwo trafiać na lokalny rynek. Jeśli natomiast planujemy biznesową ekspansję lub rozwój działalności on-line, warto już wybrać bardziej uniwersalną domenę – funkcjonalną lub krajową.

Domena regionalna może też być doskonałą alternatywą, kiedy domena globalna lub krajowa jest już zajęta, a my kierujemy treści ku lokalnej społeczności. Wówczas możemy zyskać upragnioną nazwę, która nas identyfikuje, a jednocześnie będzie prosta i łatwa do zapamiętania.

Które domeny regionalne warto wybrać

Oczywiście rodzi się pytanie, jak wybrać odpowiedni region, jeżeli nie jesteśmy pewni, jak zapisane jest dane rozszerzenie i czy w ogóle istnieje. Na szczęście na stronie NASK można znaleźć listę domen regionalnych, które uszeregowane są alfabetycznie – pomoże nam to w rejestracji wybranej nazwy.

Należy zauważyć, że nie wszystkie polskie domeny, które są regionalne, są obsługiwane przez NASK. Na przykład domena wroc.pl nie jest dostępna u innych operatorów poza Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym. Wprawdzie zasady rejestracji domen przez WCSS oparto na zasadach, jakie obowiązują w NASK, ale już nie można jej dowolnie przenieść do innego operatora. Alternatywą może być za to regionalna domena wroclaw.pl

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments