Wszystko, co warto wiedzieć o domenie PL

Wszystko, co warto wiedzieć o domenie PL

Domena .PL to z oczywistych względów jedna z najchętniej wybieranych domen przez polskich klientów. W tym artykule zebraliśmy o niej wszystkie najważniejsze informacje.

Czym jest domena PL

.pl – krajowa domena najwyższego poziomu (ccTLD) przypisana do polskich stron internetowych. Jej początek sięga 1990 roku, kiedy to IANA zarządzająca wówczas domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia .pl dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Analogicznie inne państwa mają swoje domeny krajowe – na przykład .de dla Niemiec, .it dla Włoch itp. Wybór domeny krajowej wskazuje niejako na jaki rynek kierowane są treści, chociaż jest to wyłącznie umówne. Domenę PL może zarejestrować każdy zainteresowany, także spoza Polski. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń (co nie jest oczywiste w przypadku innych domen krajowych).

Przez kogo zarządzana jest domena PL

Domena zarządzana i utrzymywana jest przez Rejestr domeny .pl prowadzony przez NASK. NASK to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, która powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Warszawskim jako zespół koordynacyjny ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych. NASK pełni funkcję registry, czyli krajowego rejestru nazw internetowych w domenie .pl, nie jest natomiast odpowiedzialny za domeny globalne np. com.

Jaki jest cykl życia domeny PL

Cykl życia domeny .pl jest bardzo prosty. Po wykupieniu przez abonenta domena zyskuje status registered. Kiedy po okresie na jaki została opłacona (np. rok) nie zostanie w terminie przedłużona (opłacona na kolejny okres rozliczeniowy) przez 30 dni trafia do kwarantanny. Po tym okresie, jeżeli abonent jej dalej nie przedłuży, trafia do puli wolnych domen i jest ponownie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Czy warto kupić domenę PL

Domenę .pl zawsze warto kupić, jeżeli nasze treści kierujemy na rynek krajowy lub z jakichkolwiek innych przyczyn, chcemy wskazać np. kraj pochodzenia twórcy etc. Warto też wykupić domenę krajową, kiedy używamy międzynarodowej np. .com, aby zabezpieczyć się przed konkurencyjnymi stronami o zbliżonym adresie. Natomiast zdecydowanie nie należy rejestrować domeny PL za wszelką cenę, jeżeli sama nazwa miałaby być za długa (bo na przykład wybrana pierwotnie przez nas jest już zarejestrowana). Warto wtedy zwrócić uwagę np. na domeny funkcjonalne, jak dla przykładu domena .dev.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments