Czym się różni WordPress.com od WordPress.org?

Czym się różni WordPress.com od WordPress.org?

Bardzo często pada pytanie, czym te dwa systemy się różnią, a prawda jest taka, że tak naprawdę mówimy o jednym systemie, ale rozwijanym dwutorowo. Pierwszy rodzaj to skrypt do pobrania i zainstalowania na własnym serwerze. Pobierany jest z WordPress.org Drugi to gotowa do użycia platforma blogowa, gdzie po zarejestrowaniu, można korzystać z możliwości WordPressa. Jakie są praktyczne różnice?

WordPress.org – bez ograniczeń

Korzystanie z WordPressa pobranego z WordPress.org, zakładając, że chcemy go używać jako strony internetowej, wymaga posiadania własnego serwera (wykupienia konta hostingowego) i domeny. Dlatego na początku należy liczyć się z kosztami, zależnymi od parametrów konta oraz rozszerzenia domeny (o wyborze domeny pisaliśmy w artykule Od nazwy się zaczyna). Jednak później możemy korzystać w sposób nieograniczony z możliwości WordPressa – wybierać odpowiedni dla nas motyw, wtyczki, modyfikować szablony stron i wiele, wiele innych. Limit dodawanych multimediów również zależy wyłącznie od wykupionego serwera (u nas najtańszy pakiet 10k ma aż 10 GB SSD). Jaki jest haczyk? Niewielki. To my musimy pamiętać o regularnych aktualizacjach dodatków oraz motywów, a w przypadku innych firm hostingowych, również o backupach (kopiach zapasowych), bezpieczeństwie i aktualizacjach wydań CMS. W tym wypadku WordPress wymaga po prostu większej samodzielności (dlatego jak JDM.PL wspieramy Was i sami dokonujemy aktualizacji wersji WordPressa, dbamy o bezpieczeństwo Waszych danych i wykonujemy codziennie kopie zapasowe za Was).

WordPress.com

To platforma, gdzie możemy założyć konto z zainstalowanym WordPressem, który jest gotowy do użycia już po rejestracji (podobnie jak w przypadku zakupu pakietu z naszej oferty, gdzie otrzymujecie już usługę gotową do użycia, bez zabawy w samodzielne pobieranie i instalację). Niestety, w bezpłatnej wersji jest on dość okrojony. Za wtyczki należy dopłacić, podobnie jak za ciekawe motywy, możliwość ich szerokiej personalizacji, możliwość dopięcia własnej domeny oraz wiele innych. Należy też pamiętać o braku tłumaczeń motywów. Ceny opcji do wykupienia lub pakietów na WordPress.com są dość wysokie. Plusem jest to, że platforma zadba o aktualność Waszych dodatków i motywów.

Na zakończenie

Podsumowując, jeżeli stawiamy na rozwój, wiemy, że nasza strona ma być unikalna, spersonalizowana i chcemy w pełni wykorzystać możliwości systemu WordPress, najlepiej wybrać od razu własny hosting i domenę. Nie należy przy tym kierować się wyłącznie ceną, ale parametrami i zakresem usług (np. darmowy backup i co ile wykonywany, zabezpieczenia serwerów, darmowy protokół SSL, prędkość itp.).

P.S. Jeżeli macie już stronę na WordPress.com i chcecie ją przenieść na własną domenę i hosting, pamiętajcie, że możecie skorzystać u nas z opcji darmowej migracji. W tym celu napiszcie do nas na bok@jdm.pl Jeżeli natomiast nie jesteście pewni, czy poradzicie sobie na własnym WordPressie, możecie skorzystać w JDM.PL z bezpłatnych 30 dni testowych. Beż żadnych zobowiązań i konsekwencji. Miłego WordPressowania!

 

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments