HTTP/2 – czy jest Ci potrzebny?

HTTP/2 – czy jest Ci potrzebny?

Wielokrotnie podkreślamy, że HTTP/2 jest u nas standardem, gdyż stawiamy na prędkość ładowania się stron naszych Klientów. Niestety wielu osobom termin HTTP/2 nic nie mówi. Ale jest to tylko kwestia czasu, gdyż najnowsza wersja wydanego w 1999 roku protokołu HTTP/1.1, zaczyna być coraz bardziej pożądaną cechą dobrego hostingu. Wpływa na prędkość ładowania stron, a przez to także na ich pozycję w Google.

Czym jest HTTP/2?

W bardzo dużym uproszeniu to nowa wersja protokołu HTTP/1.1, który, jak powszechnie wiadomo, odpowiada za komunikację serwera z przeglądarką. Kiedy cała branża technologiczna szła do przodu, a strony www wymagają coraz szybszych rozwiązań, wersja HTTP stała nieco w miejscu. Pojawiły się metody wspierania prędkości przez zewnętrzne narzędzia, ale nie były to bezpośrednie rozwiązania.

Co w HTTP/2 jest takiego rewolucyjnego?

  • Po pierwsze, przeglądarka łącząc się ze stroną nawiązuje tylko jedno trwałe połączenie. Staje się ono aktywne, aż po wyjście ze strony. Nie wywołuje to efektu większego obciążenia, które powodowane było wysyłanie co chwilę zapytań o kolejne zasoby.
  • Po drugie, możliwe stało się wykonywanie wielu zapytań do serwera na raz. Jednoczesne pobranie różnych typów plików np. CSS i JS nie jest problemem. HTTP/1.1 skazywał nas na kolejkowanie, co też miało odbicie w prędkości ładowania strony.
  • Po trzecie, zamiast treści w formie tekstowej, mamy polecenia binarne, co dodatnio wpływa na serwer i ogranicza liczbę potencjalnych błędów.
  • Ponadto słowo klucz czyli prioretyzacja. To dzięki zastosowaniu HTTP/2 nasz serwer zyskuje zdolność nadawania ważnym zasobom wyższych priorytetów, co także poprawia prędkość strony.
  • HTTP/2 jest nierozerwalnie związany z SSL, o którym pisaliśmy wcześniej.

źródło: blog.cloudflare.com

Jak sprawdzić czy mój hostingodawca oferuje HTTP/2?

Można to podejrzeć prostym narzędziem. Na stronie keycdn  znajdziemy możliwość sprawdzenia on-line, czy nasza strona obsługiwana jest w tym standardzie. A jeżeli nie jest, to co? Zostaje nam gnębić BOK lub zmienić hostingodawcę. 😉

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
5 lat temu

Dzięki za link do keycdn. Bardzo fajne narzędzie do testowania strony.

Zdzisio
Zdzisio
5 lat temu

Proszę pamiętać, że samo http2 bez odpowiednich ustawień nic nie daje. Także jak ktoś nie potrafi odppwiednio skonfigurować co ma być wysyłane przez http2 w pierwszej kolejności. W innym przypadku jeżeli nie potrafimy tego zrobić zalecam skorzystać z pomocy, bo tak naprawdę http2 bez konfiguracji nic nam nie daje ;(

Paweł
Admin
Paweł
5 lat temu
Reply to  Zdzisio

Domyślam się, że chodzi Ci o funkcję Push w http2. Ona faktycznie nie działa bez odpowiedniego skonfigurowania strony. Lecz nawet bez korzystania z funkcji Push użytkownicy nowoczesnych przeglądarek odczują korzyści z http2 dzięki multipleksowaniu. Czyli używania jednego połączenia TCP do wielu żądań.