Czym należy się kierować przy wyborze wtyczki?

Czym należy się kierować przy wyborze wtyczki?

Wtyczka to rozszerzenie, które dodaje do naszego WordPressa dodatkowe funkcjonalności. Z punktu widzenia użytkownika jest to łatwe i wygodne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, iż nie jest ono pozbawione wad i warto zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo. Nim zainstalujemy daną wtyczkę…

…warto zadać sobie kilka pytań…

1. Czy faktycznie jest ona niezbędna i nie znajdziemy lepszego rozwiązania?
Wiele wtyczek oferuje funkcje, które można uzyskać w inny, często prostszy sposób. Na przykład wtyczka informująca o cookies może być zastąpiona komunikatem tekstowym.
Chociaż WordPress jest przyjaznym systemem zarządzania treścią, należy zastanowić się czy konieczne jest rozbudowywanie go w oparciu o wszystkie dostępne wtyczki. Pamiętajmy, że każdy kolejny plugin to kod, który środowisko wykonawcze musi zinterpretować i wykonać. Wtyczki najczęściej korzystają też z jakichś zasobów zewnętrznych np. bazy danych, zewnętrznego API, systemu plików itp. Każda taka operacja to kolejne czynności, które przedłużają czas wykonania skryptu czyli wygenerowania strony.

Wiele wtyczek do WordPressa jest napisanych bez przemyślenia pod względem wydajności, szczególnie przy podwyższonym ruchu (to, co działa świetnie na testowym blogu, na blogu z dużą liczbą odwiedzających może drastycznie obniżać wydajność). Dla przykładu: pobieranie najnowszych zdjęć z Instagrama – źle wykonana wtyczka pobiera listę zdjęć przy pomocy API przy każdym odwołaniu do strony (przy każdym wejściu czytelnika na blog). Dobrze napisana wtyczka tę listę trzyma lokalnie (cachuje) i odświeża ją jedynie w tle co pewien czas, dzięki czemu nie musi czekać na odpowiedz API Instagrama, a jedynie używa lokalnie cachowanej listy.

2. Czy jest ona aktualna?
To, że wtyczka nie zgłasza potrzeby aktualizacji, nie oznacza, że jest ona aktualna, aktualność jej należy sprawdzać co pewien czas w repozytorium wtyczek. Na dodatek może się okazać, że taka wtyczka została już usunięta z repozytorium, czyli nie jest zalecana do użycia.

3. Kiedy powstała i od kiedy jest rozwijana?
Chociaż nowe wtyczki mogą być często świetnymi dodatkami, zwróćmy uwagę na wieloletnie rozwiązania. Są one często stabilniejsze, a za ich działanie odpowiadają znane firmy.

4. Jakie są opinie użytkowników?
Opinie użytkowników mogą pomóc nam na przykład w prześledzeniu tego, czy z wtyczką występują jakieś problemy etc. Ludzie częściej skłonni są wystawić ocenę negatywną niż pozytywną, dlaczego na liczbę gwiazdek należy patrzeć również przez liczbę wszystkich pobrań itp.

5. Jakie oferuje funkcje płatne i bezpłatne oraz jak działa support?
Wtyczki mogą  być bezpłatne, płatne lub z częściowo płatnymi funkcjami dodatkowymi. Warto przed instalacją zapoznać się ze specyfikacją autora. Sprawdzić czy chętnie reaguje na uwagi użytkowników, wprowadza aktualne wersje oraz umożliwia wysłanie zapytania.

6. Czy wtyczka znajduje się na liście zakazanych wtyczek?

Znane są nam wtyczki, które wpływają niekorzystnie na wydajność strony, powielają funkcje czy przeciążają bazę. Znajdują się one na liście wtyczek zakazanych, które nie są dozwolone na naszym hostingu. Ma to na celu ochronę stronę Klienta przed niepożądanym zachowaniem. Listę zakazanych wtyczek wraz z opisem znajdziesz tutaj.

Wtyczki do WordPressa, których nie używasz

Nieużywane wtyczki należy zawsze odinstalowywać. Nawet po wyłączeniu mogą być potencjalnym źródłem ataku. To samo tyczy się tzw. wtyczek jednorazowych, które używamy jeden raz, aby wykonać jakieś działanie lub bardzo sporadycznie, jak np. pluginy do trybu konserwacji (np. Maintenace Mode), analizy działania strony (Query Monitor) czy migracji (All In One Migration). Poza tym zdecydowanie łatwiej jest zarządzać stroną, kiedy wiemy co i do czego służy.

Wtyczki jest to dobre rozwiązanie, aby poszerzyć funkcjonalność Twojego WordPressa, ale zawsze warto postawić na zdrowy rozsądek. 🙂

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments