Publikowanie postów z datą wsteczną w WordPressie

Publikowanie postów z datą wsteczną w WordPressie

Dziś krótki poradnik dla początkujących blogerów – czyli zmiana daty publikacji wpisu. Jest to dość często pojawiające się pytanie. WordPress umożliwia zmianę dat w dowolnych postach, które piszemy. Możemy zatem opublikować post z bieżącą datą i godziną, z datą wsteczną (przeszłą datę, nawet sprzed istnienia naszej strony) lub zaplanować publikację postów w przyszłości. W tym artykule pokażemy, jak zmieniać datę swoich postów na WordPressie. Ta sama zasada tyczy się podstron, jednakże w naszym tekście skupimy się na wpisach blogowych.

Po co nam zmiana daty?

Przyczyn może być wiele. Możemy np. uzupełniać materiały z przeszłości, przepisywać wpisy z tradycyjnego, papierowego dziennika czy archiwów. Ponadto jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy opublikować artykuł, ale nie chcemy, aby pojawił się na pierwszej stronie naszego bloga. Należy wówczas po prostu ustawić go na datę wcześniejszą niż ostatni post na pierwszej stronie.

Jak zmienić datę na wsteczną?

Wejdźmy w edycję naszego posta. W bocznym panelu przechodzimy do zakładki Wpis i naciskamy Natychmiast przy słowie Opublikuj.

Wyświetli nam się kalendarz, w którym możemy wybrać datę wsteczną dla naszego wpisu. Rok, miesiąc i dzień – wszystko według naszego uznania. Możemy ustalić tutaj dowolną datę.

Konsekwencje ustawienia daty wpisu na wsteczną

Publikowanie postów z datą wsteczną w WordPressie odnosi się również do zmiany daty publikacji wpisu, który już się ukazał. Pamiętajmy, że wybranie daty i godziny z przeszłości spowoduje zaktualizowanie daty i zmianę pozycji posta na stronach archiwum witryny, ale także w spisie postów w Kokpicie. Na przykład, jeśli zmieniamy miesiąc posta z września na marzec, pojawi się on na stronie archiwum miesięcznego marzec, a w Kokpicie przesunie się o określoną liczbę pozycji.

Chociaż zmiana daty jest prosta i wygodna, warto pamiętać, że niekiedy ma istotne znaczenie dla zaindeksowanych oraz linkowanych treści. Pewien problem powstaje, jeżeli post był opublikowany znacznie wcześniej, a używamy bezpośrednich odnośników, w których slugu mamy datę publikacji. Warto mieć to na uwadze, gdyż wówczas następuje zmiana adresu wpisu. Jeśli publikowaliśmy taki wpis np. w social mediach, odbiorcy trafią na błąd 404.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Na temat
Na temat
1 rok temu

Wydaje mi się co do dat, że dobrze ustawić albo widoczną datę aktualizacji strony a nie publikacji. Lub całkowicie usunięcie daty jeśli pisze się o sprawach które się nie starzeją. Typu przepis na ciasto, sadzenie marchewki itp. Google i tak doskonale wie kiedy dany wpis trafił do niego po raz pierwszy.