Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPressie
Odnośnik bezpośredni (permalink) to po prostu odnośnik kierujący do konkretnej podstrony na stronie internetowej. Modyfikując go zmieniamy slug czyli ciąg znaków, który znajdziemy po ukośniku w adresie URL podstrony. Dzięki niemu konkretna strona ma swój adres podany w formie zrozumiałej dla użytkowników.
Na przykład w adresie strony:
jdm.pl/blog/
slugiem będzie
blog/
Dlaczego wybór zapisu odnośników jest ważny?
Odpowiednio ustawione odnośniki bezpośrednie pomagają w nawigacji oraz utrzymują porządek na stronie. Możemy je zmienić w każdym momencie w kokpicie WordPressa, pamiętając, że wcześniejsze linki będą prowadzić donikąd (błąd 404). Dlatego najlepiej jak najwcześniej rozważyć, jaki zapis bezpośrednich odnośników chcemy stosować. W przypadku jakiejkolwiek zmiany adresów bezpośrednich odnośników zawsze należy wykonać przekierowania 301 dla adresów URL. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie – możesz użyć wtyczki Redirection.
Rodzaje odnośników bezpośrednich
w WordPressie
Odnośniki bezpośrednie możemy zmienić w dziale Ustawienia, w zakładce Bezpośrednie odnośniki.
Do dyspozycji mamy następujące warianty:
Opcja prosty slug nie będzie miał w adresie żadnych tytułów, więc sam adres nie poinformuje odbiorcy, co się pod nim może kryć. Jeżeli na przykład prowadzimy bloga-kronikę, dla którego istotna jest chronologia – warto wybrać zapis Dzień i nazwa lub Miesiąc i nazwa.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Nazwa wpisu. Adres naszego wpisu lub podstrony jest wówczas łatwy do zapamiętania i nie zawiera żadnych zbędnych elementów. Możemy także ustawić własny format, wówczas należy skorzystać z tagów dostępnych poniżej:
%year% %monthnum% %day% %hour% %minute% %second% %post_id% %postname% %category% %author%
Dzięki temu rozwiązaniu możemy dodać do slugu np. nazwę autora wpisów, jeżeli widzimy taką konieczność. Opcja własnego formatu jest wybierana najczęściej, kiedy użytkownik widzi potrzebę zapisania slugu w sposób inny niż ogólnie przyjęte.
Uproszczona nazwa a bezpośredni odnośnik
Ponieważ część slugu zapisywana jest automatycznie przy tworzeniu tytułu wpisu lub podstrony (co jest niezmiernie wygodne), może zajść konieczność zmiany. Wówczas należy skorzystać z zakładki bezpośredni odnośnik w dziale wpis w bocznym panelu (po prawej stronie).
Czasami możemy spotkać się, że dana podstrona ma dodaną cyferkę np.
/o-mnie2/
Oznacza to, że gdzieś istnieje już strona o podobnym slugu. Należy przejrzeć starsze wersje, szkice a także kosz. Po usunięciu starej strony lub zmianie jej bezpośredniego odnośnika, możemy na nowej usunąć cyferkę i zapisać.
Zobacz także, jak zregenerować permalinki w WordPressie.