Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPressie

Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPressie

Odnośnik bezpośredni (permalink) to po prostu odnośnik kierujący do konkretnej podstrony na stronie internetowej. Modyfikując go zmieniamy slug czyli ciąg znaków, który znajdziemy po ukośniku w adresie URL podstrony. Dzięki niemu konkretna strona ma swój adres podany w formie zrozumiałej dla użytkowników.

Na przykład w adresie strony:

jdm.pl/blog/

slugiem będzie

blog/

Dlaczego wybór zapisu odnośników jest ważny?

Odpowiednio ustawione odnośniki bezpośrednie pomagają w nawigacji oraz utrzymują porządek na stronie. Możemy je zmienić w każdym momencie w kokpicie WordPressa, pamiętając, że wcześniejsze linki będą prowadzić donikąd (błąd 404). Dlatego najlepiej jak najwcześniej rozważyć, jaki zapis bezpośrednich odnośników chcemy stosować. W przypadku jakiejkolwiek zmiany adresów bezpośrednich odnośników zawsze należy wykonać przekierowania 301 dla adresów URL. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie – możesz użyć wtyczki Redirection.

Rodzaje odnośników bezpośrednich
w WordPressie

Odnośniki bezpośrednie możemy zmienić w dziale Ustawienia, w zakładce Bezpośrednie odnośniki.

Do dyspozycji mamy następujące warianty:

Opcja prosty slug nie będzie miał w adresie żadnych tytułów, więc sam adres nie poinformuje odbiorcy, co się pod nim może kryć. Jeżeli na przykład prowadzimy bloga-kronikę, dla którego istotna jest chronologia – warto wybrać zapis Dzień i nazwa lub Miesiąc i nazwa.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Nazwa wpisu. Adres naszego wpisu lub podstrony jest wówczas łatwy do zapamiętania i nie zawiera żadnych zbędnych elementów. Możemy także ustawić własny format, wówczas należy skorzystać z tagów dostępnych poniżej:


%year% %monthnum% %day% %hour% %minute% %second% %post_id% %postname% %category% %author%

Dzięki temu rozwiązaniu możemy dodać do slugu np. nazwę autora wpisów, jeżeli widzimy taką konieczność. Opcja własnego formatu jest wybierana najczęściej, kiedy użytkownik widzi potrzebę zapisania slugu w sposób inny niż ogólnie przyjęte.

Uproszczona nazwa a bezpośredni odnośnik

Ponieważ część slugu zapisywana jest automatycznie przy tworzeniu tytułu wpisu lub podstrony (co jest niezmiernie wygodne), może zajść konieczność zmiany. Wówczas należy skorzystać z zakładki bezpośredni odnośnik w dziale wpis w bocznym panelu (po prawej stronie).

Czasami możemy spotkać się, że dana podstrona ma dodaną cyferkę np.

/o-mnie2/

Oznacza to, że gdzieś istnieje już strona o podobnym slugu. Należy przejrzeć starsze wersje, szkice a także kosz. Po usunięciu starej strony lub zmianie jej bezpośredniego odnośnika, możemy na nowej usunąć cyferkę i zapisać.

Zobacz także, jak zregenerować permalinki w WordPressie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments