Po co WordPress ma bazę danych?

Po co WordPress ma bazę danych?

Po co WordPress ma bazę danych MySQL i czy może bez niej funkcjonować? Chociaż odpowiedź wydaje się oczywista, to nie dla wszystkich początkujących użytkowników jest jasne, że WordPress jako CMS potrzebuje do działania bazy MySQL. Dlatego np. skopiowanie samych plików przez sftp nie jest wystarczające do migracji strony, jak dzieje się to w przypadku klasycznych, prostych stron napisanych w języku HTML.

Najprościej tłumacząc: MySQL to system zarządzania bazą danych używany przez WordPress do przechowywania i pobierania informacji z Twojej witryny internetowej. Działa na zasadzie szafy na dokumenty dla strony www, w której wszystko jest zorganizowane i posegregowane. Informacje są pobierane, dodawane i usuwane z tabel w bazie danych przy użyciu specjalnego języka programowania zwanego SQL.

Sama aplikacja bazy danych jest obecnie własnością Oracle Corporation i jest oprogramowaniem typu open source na licencji GPL; jest udostępniana bezpłatnie.

Jak zbudowana jest baza danych w WordPressie

W podstawowej wersji baza danych MySQL w WordPressie składa się ona z 12 tabel. Jeżeli jednak dodajemy wtyczki, tworzą one niekiedy własne, dodatkowe tabele. Do podstawowych tabeli należą:

 • wp_commentmeta – metadane komentarzy,
 • wp_comments – treść komentarzy,
 • wp_links – dodane odnośniki oraz ich dane,
 • wp_options – opcje witryny,
 • wp_posts – treść wpisów,
 • wp_termmeta – niestandardowe metadane,
 • wp_terms – kategorie oraz tagi,
 • wp_term_relationships – tworzy relacje kategorii i tagów z wpisami,
 • wp_term_taxonomy – opisy kategorii oraz tagów,
 • wp_usermeta – metadane użytkowników,
 • wp_users – użytkownicy.

Szczegółowy opis zawartości poszczególnych tabel znajdziemy w Codexie.

Co jest przechowywane w bazie danych MySQL

Jak można się zorientować po zawartości tabel, w bazie danych WordPress przechowuje m.in. posty, strony, kategorie, tagi czy komentarze. Jednym słowem wszystkie najważniejsze informacje, które nasza strona potrzebuje dla prawidłowego działania. Dlatego jeżeli nie musimy, nie powinniśmy samodzielnie ingerować w bazę danych. Tymbardziej, kiedy nie posiadamy do tego odpowiednich umiejetności. Jeśli jednak już musimy zmieniać – wykonajmy wcześniej bezwzględnie kopię / snapshot naszej bazy danych.

Jak dostać się do bazy danych MySQL?

W przypadku klientów hostingu JDM.pl udostępniamy panel phpMyAdmin. Dane do logowania znajdują się w panelu klienta oraz w mailu powitalnym po założeniu konta. W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt poprzez zgłoszenie.

Podsumowając, odpowiedź po co WordPress ma bazę danych jest więc bardzo prosta – jest ona niezbędna do jego funkcjonowania. Samodzielnie nie powinniśmy w nią ingerować, jeżeli nie mamy umiejętności ani wiedzy z tego zakresu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments