Optymalna liczba wtyczek w WordPressie
Nie ma optymalnej liczby pluginów w WordPressie. Niestety, nie istnieje żaden liczbowy wskaźnik, natomiast warto kierować się prostą zasadą – mniej znaczy lepiej. Od ilości wtyczek zdecydowanie ważniejsza jest ich jakość, dlatego często nie warto oszczędzać. Z drugiej strony darmowe rozwiązania są często także bardzo dobrej jakości. Dużą rolę odgrywa tu doświadczenie osoby, która instaluje wtyczki, a wskazówkami mogą być opinie użytkowników, które znajdziemy w repozytorium WordPressa.
Optymalna liczba wtyczek – zasady
Oto kilka wskazówek dotyczących optymalizacji liczby wtyczek w WordPressie:
- sprawdźmy, które wtyczki są nam naprawdę potrzebne, a których nie używamy;
- jeżeli instalujemy wtyczki razem z motywem, instalujmy te konieczne, a nie wszystkie zalecane,
- jeżeli inna wtyczka (np. WooCommerce) poleca nam doinstalowanie innych pluginów, sprawdźmy, czy któryś z nich jest nam naprawdę potrzebny,
- jeśli mamy nieużywaną wtyczkę – odinstalujmy ją,
- regularnie sprawdzajmy aktualizacje i to, czy dane wtyczki są nadal rozwijane przez developerów.
Warto też dodac, że przy każdorazowym doinstalowaniu nowej wtyczki, sprawdźmy logi błędów i jej wpływ na wydajność naszej strony. Często rozbudowując serwis, zapominamy, że baza MYSQL nie jest bez dna, warto mieć to na uwadze.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając wtyczkę
Odpowiednia selekcja pluginów przed zainstalowaniem to poniekąd też droga do optymalnej liczby wtyczek. Należy zwrócić uwagę na to, czy:
- wtyczka jest aktualna,
- wtyczka jest rozwijana,
- plugin nie znajduje się na liście niedozwolonych,
- opinie użytkowników,
- niezbędność tzn. możliwość zastąpienia wtyczki przez np. fragment kodu.
Odpowiedni wybór + kierowanie się wyżej wymienionymi zasadami, pozwoli nam z pewnością lepiej dbać o stronę internetową, a co za tym idzie opanować sztukę decydowania, co faktycznie powinno się znaleźć, jeżeli chodzi o pluginy.