Opcje rejestracji konta klienta w WooCommerce

Opcje rejestracji konta klienta w WooCommerce

Konto klienta to wygodne rozwiązanie dla sklepów internetowych, które w przeciągu ostatnich lat stało się standardem w ecommerce. W przypadku korzystania ze sklepu opartego o WooCommerce możemy wygodnie zarządzać procesem rejestracji konta lub umożliwić naszym klientom zakupy bez żadnej rejestracji.

Zalety posiadania konta klienta w WooCommerce

Konto klienta w sklepie internetowym umożliwia śledzenie historii zakupów, a w przypadku korzystania z platform kursowych spiętych ze sklepem (np. Learndash, Learnpress) na dostęp do kursu on-line. Dzięki posiadaniu konta klienta, użytkownik może na przykład zmienić swoje dane rozliczeniowe lub teleadresowe czy pobrać produkty cyfrowe. Jednym słowem ma wygodny wpływ na przechowywane dane oraz może swobodnie zarządzać swoimi zakupami.

Konto klienta zostanie stworzone automatycznie pod warunkiem, że zadeklarujemy takie ustawienie w WooCommerce, o czym kilka słów w dalszej części artykułu.

Przykładowe konto klienta w WooCommerce

Zalety zakupów bez rejestracji

Nie wszyscy odwiedzający nasz sklep on-line jednak chcą zakładać konto klienta, gdyż cenią sobie szybkie zakupy lub zakładają, że nie będą powracać do danego sklepu (jednorazowy zakup). Oczywiście złożenie zamówienia bez rejestracji, nadal wymaga przekazania danych do sklepu (będą one widoczne dla nas w zamówieniu), ale nie skutkuje to powstaniem konta. Czy to dobrze, czy to źle – to zależy od tego, jaki rodzaj sprzedaży prowadzimy. Jeśli wiemy, że mamy na przykład tylko jeden produkt, a klienci nie będą powracać, nie ma sensu wymuszać zakładania konta.

Możemy sami określić, czy zezwalamy na takie zakupy, czy też wymagamy aby konto klienta zostało stworzone. Są sytuacje, kiedy to drugie rozwiązanie będzie konieczne.

Kiedy konto klienta jest niezbędne

Założenie konta klienta jest niezbędne w przypadku platform kursowych, które stworzymy dzięki wtyczko z grupy LMS (np. Learndash, Learnpress). Jeżeli chcemy, aby klient miał dostęp do kursów, mógł się zalogować i przeglądać kolejne lekcje, musimy wymusić w ustawieniach opcję zakładania konta.

Jak ustawić opcje rejestracji konta klienta w Woocommerce

Aby zarządzać rejestracjami kont, należy przejść do Ustawień w WooCommerce. Możemy tutaj określić, czy zgadzamy się na zamówienia bez rejestracji oraz czy pozwalamy na ponowne logowanie się do istniejących kont.

Jeżeli chcemy, aby klienci zakładali konta nawet, jeśli nie składają zamówienia, możemy zaznaczyć tę opcję w części Rejestracja konta. Nie ma to praktycznego zastosowanie, jednak jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, dobrze pomyśleć wówczas o recaptcha, aby ograniczyć działanie botów.

Jak wysłać ponownie dane do logowania do konta

Może zdażyć się, że klient zapomni danych do logowania. Zawsze może zresetować je sam, w zakładace Moje konto. Jeśli jednak sami chcemy tego dokonać, wystarczy, że przejdziemy do działu Użytkownicy i wybierzemy odpowiednią osobę. Następnie po najechaniu na imię i nazwisko, znajdziemy opcję wysłania linku do resetowania hasła.

Ustawienia rejestracji konta klienta zależą od naszych preferencji. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku braku rejestracji i tak nasz sklep przechowuje dane klientów. Jest to istotne z punktu widzenia odpowiednich zapisów w regulaminie. Nie ma przeszkód, aby w trakcie działałności sklepu zmieniać opcje rejstracji kont, zawsze jednak informując o tych zmianach klientów.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments