Jak założyć swojego pierwszego bloga? – cz. II

Jak założyć swojego pierwszego bloga? – cz. II

W pierwszej części naszego cyklu dla początkujących blogerów, omówiliśmy kroki, jakie należy podjąć, aby rozpocząć blogowanie. Dziś chcielibyśmy skupić się na wyglądzie bloga. WordPress oferuje pod tym względem tysiące motywów do wyboru. Właśnie – motywów (theme), a nie szablonów (template).

Szablon w przypadku WordPressa odnosi się do układu pojedynczej strony (np. szablon galerii), natomiast motyw odpowiada za wygląd całości. Rozróżnienie jest istotne zwłaszcza, kiedy będziemy wyszukiwać anglojęzycznych poradników itp. Użycie właściwej nomenklatury zdecydowanie ułatwi też komunikacje z innymi, zaawansowanymi użytkownikami WordPressa.

Wybór odpowiedniego motywu nie zawsze jest prosty. Jest ich naprawdę bardzo dużo, gdyż praktycznie każdy chętny może spróbować swoich sił i zostać twórcą motywów. Na całe szczęście słabsze motywy są dość szybko weryfikowane przez użytkowników i nisko oceniane, dlatego warto kierować się opiniami innych osób. Motywy mogą być płatne lub darmowe, przy czym należy pamiętać, że wysoka cena nie oznacza automatycznie wysokiej jakości.

Wybór i instalację odnajdziemy po zalogowaniu się do kokpitu w dziale Wygląd -> Motywy. Niektóre motywy mogą wymagać od nas zainstalowania dodatkowych wtyczek np. pod postacią builderów, sliderów i innych rozszerzeń. Nie zawsze są one bezwzględnie wymagane do działania, dlatego dobrze zachować zdrowy rozsądek i umiar. 😉

Podstawowe kryteria doboru motywu wymieniliśmy w naszym artykule Jak wybrać najlepszy motyw?. Należą do nich m.in. aktualność, funkcjonalności, dostępność poszczególnych opcji w wersji darmowej oraz bezpłatnej itp. Warto poświęcić czas na ich analizę, aby dokonać słusznego wyboru.

Motywy można zmieniać wielokrotnie, ale dobrze jest usuwać te, których nie używamy. Jeśli z różnych przyczyn, chcemy je zachować, pamiętajmy o ich aktualizacji. Kiedy już wybierzemy ten odpowiedni dla siebie, należy stworzyć dla niego motyw potomny (tutaj jak to zrobić). Dzięki temu unikniemy potencjalnych kłopotów przy aktualizacjach.

W kolejnej i ostatniej części wspomnimy o pluginach (wtyczkach), aktualizacjach i bezpieczeństwie. Miłego blogowania!

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments