Jak wybrać najlepszy motyw?

Jak wybrać najlepszy motyw?

Często pada pytanie, który motyw jest najlepszy i który najlepiej wybrać. Spieszymy z odpowiedzią — nie ma jednego, uniwersalnego motywu. Natomiast istnieje zbiór wskazówek, na które trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego wyglądu dla swojej strony internetowej. Zacznijmy jednak od początku.

Szablon to nie motyw

Motyw odpowiada za wygląd całej strony na WordPressie. Najogólniej ujmując — odpowiada za fonty, kolory itp. Natomiast szablon jest układ pojedynczej podstrony. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy np. chcesz umieścisz jedną podstronę bez paska bocznego (tzw. sidebaru). Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni szablon, którego twórca przewidział takie rozwiązanie. Liczba i rodzaje dostępnych szablonów różnią się w zależności od motywu, który wybierasz. Bardziej zaawansowani użytkownicy, mogą tworzyć je samodzielnie.

Płatny czy bezpłatny?

Zarówno darmowe, jak i płatne motywy mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Płatne motywy oferują (a przynajmniej powinny) support, który pomoże Ci rozwiązać problemy z nimi związane lub naprawi ewentualne błędy. Płacisz za wsparcie, więc możesz poczuć się bezpieczniej. Jednak podobnie, jak bezpłatne motywy, są obarczone ryzykiem dezaktualizacji lub zawieszenia dalszego rozwoju. W przeciwieństwie do darmowych, są w pełni funkcjonalne, nie potrzebują wykupienia płatnych rozszerzeń (jak może to być w przypadku darmowych motywów). Tak naprawdę to od Ciebie zależy, czy wybierzesz coś z bezpłatnych propozycji czy wolisz zapłacić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze motywu

  • Czy jest aktualny i zgodny z Twoją wersją WordPressa (a najlepiej, aby był zgodny z najnowszą dostępną wersją);
  • Jak długo jest rozwijany i ile ma pobrań (czy istnieje np. 2 lata czy 5, co może dać nam obraz stabilności firmy, która go rozwija);
  • Czy jego natywne funkcjonalności nam odpowiadają;
  • Jeżeli jest darmowy, to w jakim stopniu możliwa jest jego personalizacja w ramach bezpłatnego użycia;
  • Jakie ma opinie użytkowników;
  • Jeśli jest płatny, jak support reaguje na pytania użytkowników;
  • Warto też starannie obejrzeć demo, a po wgraniu przyjrzeć się wyświetlaniu na urządzeniach mobilnych.

Jeśli motyw nie spełnia naszych oczekiwań, możemy zawsze zmienić go na inny. Najlepiej wówczas usunąć nieużywany motyw, poprzez skasowanie odpowiedniego folderu przez sftp. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie na serwerze nieużywanego motywu, należy go aktualizować, tak samo jak pozostałe komponenty WordPressa. Przed wprowadzaniem zmian w naszym motywie, należy pamiętać także o zadbaniu o motyw potomny. A Ty jakiego motywu używasz?

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
5 lat temu

Dobry temat dla osób, które wahają się. 🙂