Co to jest child theme?

Co to jest child theme?

W poprzednim artykule pisaliśmy o aktualizacjach WordPressa. Niesie to zawsze obawy związane z zachowaniem wyglądu strony. Child theme to inaczej motyw potomny, najogólniej mówiąc jest motyw, który przejmuje wybrane cechy zastosowanego na naszej stronie motywu głównego. Tworzymy go przede wszystkim po to, aby w wyniku aktualizacji motywu i jego komponentów, nie stracić wcześniej wprowadzonych zmian.

Zalety korzystania z motywu potomnego

Łatwe dostosowywanie oraz rozbudowywanie. Child theme rozszerza funkcjonalność motywu macierzystego. Motyw macierzysty (rodzic) stanowi swoistą bazę dla danej strony, natomiast w motywie potomnym możesz bez stresu dodawać poprawki i ulepszenia zgodnie z własnymi potrzebami.

Bezproblemowe aktualizacje. Motywy i wtyczki muszą być aktualizowane na bieżąco, co związane jest stricte z rozwojem WordPressa i zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa. Aby nie utracić zmian w motywie, należy przeprowadzać je na motywie potomnym. Pozwoli to na nienadpisanie własnych modyfikacji.

Oszczędność czasu oraz nauka. Personalizuj do woli, zawsze wszystkie modyfikacje możesz prosto usunąć i na podstawie motywu rodzica, stworzyć kolejny child. Twój główny motyw będzie stanowił solidną podstawę, która pozostaje niezmieniona. Poza tym ułatwia to znacząco stworzenie własnego motywu. Jeśli postanowisz sam stworzyć motyw potomny, poznasz schemat budowy motywów oraz innych ważnych struktur WordPressa.

Jak stworzyć motyw potomny?

Stwórz sam. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu tworzyć motyw potomny, wykonując określone operacje na plikach, polecamy zastosować wtyczkę. To najprostszy i najszybszy sposób, aby stworzyć własny motyw potomny.

Skorzystaj z gotowego motywu potomnego. W zdecydowanej większości w przypadku zakupu płatnych motywów, w dostarczonych klientom plikach znajduje się już gotowy child theme. Wystarczy z niego skorzystać. Dlatego jeśli kupiłeś motyw, a nadal nie masz childa, sprawdź czy przypadkiem nie pominąłeś go przy instalacji.

Czy można z tego zrezygnować? Nie powinno się. Motyw potomny jest jednym z kluczowych etapów tworzenia własnej strony, a później jej bezpiecznego aktualizowania i użytkowania. Po prostu trzeba go mieć.

1
Komentarze

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Janusz Kamiński Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz Kamiński
Gość
Janusz Kamiński

Główna cecha motywu potomnego – możliwość modyfikować templatkę i nie bać się, że wszystkie zmiany będą stracone po jej aktualizacji.