Jak aktualizować strony na WordPressie?

Jak aktualizować strony na WordPressie?

Wiele osób boi się aktualizować WordPressa, gdyż „na pewno wszystko się wysypie”. Tak naprawdę jednak aktualizacje są niezbędne, aby strona internetowa była stabilna i bezpieczna. Od dłuższego czasu aktualizacje WordPressa wykonują się automatycznie (de facto powyżej wersji 4.9.3, w której wystąpił błąd uniemożliwiający przeprowadzanie automatycznych aktualizacji).

Co potrzebujemy do przeprowadzenia aktualizacji?

Nim podejmiemy jakiekolwiek działania, upewnijmy się, że posiadamy kopię zapasową, czyli backup. W przypadku naszego hostingu, backupy wykonywane są codziennie, a oprócz tego umożliwiamy i zachęcamy do korzystania ze snapshotów (przeczytaj więcej). Z powodu dostępności tej możliwości, nie polecamy korzystania z wtyczek do backupów. Jeżeli jednak posiadacie konto u innego hostingodawcy, gdzie nie macie pewności, co do kopii bezpieczeństwa, możecie wybrać to rozwiązanie (wybierzcie wtedy sprawdzone pluginy np. BackUpWordPress czy UpdraftPlus).

Aktualizacja wtyczek

Aktualizacja wtyczek powinna odbywać się etapami. Nie wykonujmy ich masowo, tylko po kolei. Po każdej aktualizacji sprawdźmy, czy zostały zachowane odpowiednie funkcjonalności naszej strony. Należy pamiętać, że w historii zdarzały się przypadki, kiedy zbyt szybko wypuszczona przez developera aktualizacja pluginu, potrafiła pokazywać błędy. Wówczas polecamy przywrócić poprzednią wersję serwisu ze snapshota i poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje.

Aktualizacja motywu

Aktualizacja motywu niesie za sobą możliwości potencjalnych niepożądanych zmian w wyglądzie strony, o ile nie został wykonany motyw potomny. Motyw potomny, zwany child theme, jest to motyw, który dziedziczy wygląd swojego motywu rodzica, a posiada wszelkie wprowadzone przez nas modyfikacje. Pamiętajmy, więc aby wykonać go przed przystąpieniem do aktualizacji, o ile nie został on zrobiony w pierwszej kolejności (jest to jedna z podstawowych zasad przy projektowaniu stron w oparciu o WordPressa).

Dodatkowo aktualizujmy zawsze wszystkie motywy, także te nieużywane, a nieużywane przez nas wtyczki wyłączmy i odinstalujmy. Podobnie z wtyczkami – niektóre mogą być przestarzałe i nie współpracować z nową wersją WordPressa. W tym wypadku należy zastąpić je analogicznymi rozwiązaniami. Zatrzymanie się na starej wersji WordPressa z uwagi na niekompatybilność pluginów lub motywu, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Aktualizacje WordPressa i jego komponentów to konieczność, a nie możliwość. Jeżeli obawiamy się samodzielnej aktualizacji – zlećmy ją. Pamiętajmy jednak, że tylko to zapewni nam bezpieczeństwo naszego serwisu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments