Jak ukryć nieużywane shortcody

Jak ukryć nieużywane shortcody

Shortcody to łatwy sposób na dodawanie dynamicznych treści do witryny na WordPessie. Wiele wtyczek oraz motywów pozwala w ten sposób na dodanie takich elementów jak np. formularze kontaktowe, slajdery czy nawet listy produktów. Co jeśli jednak będziemy chcieli zrezygnować z danej wtyczki? Jak pozbyć się nieużywanych shortcodów?

Dlaczego nieużywane shortcody to problem

Problem z shortcodami pojawia się, gdy dezaktywujemy wtyczkę lub przełączamy się z motywu, na którym opiera się shortcode. Shortcode staje się nieaktywny, a na stronie widzimy tekst w nawiasach kwadratowych.

Nie ma dużego problemu, jeśli na przykład dotyczy to jednej podstrony czy kilku wpisów. Wówczas wystarczy ręcznie usunąć pozostałości i po kłopocie. Trudniej, kiedy jest kilkanaście lub więcej, a nasza struktura strony jest skomplikowana.

Jak usunąć shortcody za pomocą wtyczki Shortcodes Finder

Przyjrzyjmy się, jak znaleźć i usunąć nieużywane shortcody ze stron i wpisów na WordPressie. Z repozytorium pobierzmy i zainstalujmy plugin Shortcodes Finder autorstwa Scribit. Ustawienia wtyczki znajdziemy w Kokpicie w zakładce Narzędzia.

Uwaga! Domyślnie wtyczka przeszukuje tylko opublikowane treści. Jeśli chcemy również przeszukiwać wersje robocze i zaplanowane posty, zaznacz pole Include not published contents.

Możemy wyszukać aktywne shortcody:

Lub przenieść się do zakładki Find unused Shortcodes, która pokaże nam te, które nie są używane: Znajdź shortcody w swojej witrynie, pochodzące z usuniętych lub dezaktywowanych wtyczek i motywów

Teraz, kiedy wiemy już, jakie shortcody u nas występują, przechodzimy do działu Settings i wybieramy, które mają zostać wyłączone. Mogą to być istniejące shortcody (tak, jak zaznaczono poniżej) lub nieużywane.
Używane shortcody możemy wyłączyć, jeśli chcemy szybko ukryć jakieś opcje na całej stronie (na przykład wyłączyć formularze kontaktowe). Co istotne operacja w ustawieniach jest odwracalna.

Shortcodes to wygodny dodatek, który pozwala osadzać treści, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę, że przy zmianie wtyczki lub motywu, będziemy musieli zadbać o porządek na naszej stronie. Powyższa wtyczka na pewno nam w tym pomoże.

Kiedy wtyczka a kiedy nie

Jak wspomnieliśmy operacje w Shortcodes Finder są odwracalne. Wtyczka ukrywa shortcody, ale ich nie usuwa. Dlatego dla wielu osób może być alternatywą wobec kompletnego usuwania shortcodów (na przykład ręcznie). Wybór zależy od potrzeb.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments