Czym jest shortcode i jak go stosować

Czym jest shortcode i jak go stosować

Często początkujący użytkownicy WordPressa spotykają się ze zwrotem Wklej shortcode, Skopiuj shortcode itp. Czym jest ten magiczny shortcode i czy faktycznie warto go stosować?

Czym jest shortcode i kiedy powstał

Shortcody w WordPressie to małe fragmenty kodu, które pozwalają robić różne rzeczy bez znajomości kodowania. Zostały wprowadzone już w WordPressie 2.5. Pojawiły się, aby użytkownicy mogli w prosty sposób wykonywać kod w postach, stronach czy widżetach, nawet jeśli sami nie potrafią go napisać. Takie osadzanie stało się bardzo wygodne i sprawiło, że wkrótce stosowanie shortcodów przez twórców wtyczek czy motywów stało się powszechnym standardem.

Co umożliwia shortcode i jak wygląda

Shortcode umożliwia osadzanie plików lub tworzenie obiektów, które normalnie wymagałyby dużo kodu w jednym wierszu. Na przykład krótki kod do osadzania filmów może wyglądać tak:

[movie]

To oczywiście tylko przykład, jak widać struktura shortcodu to kwadratowy nawias i treść w środku. Jaka ona jest zależy od tego, jak przygotował ją twórca. Na przykład WooCommerce pozwala dzięki shortcodom wyświetlić odpowiednie produkty na dowolnej stronie lub we wpisie.

Osadzanie shortcodu

W Gutenbergu jest do tego blok shortcode:

Analogicznie w innych pagebuilderach np. w Elementorze również są do tego odpowiednie bloki. Inaczej shortcode nie zostanie prawidłowo zinterpretowany i zostanie wyświetlony jako tekst. Należy też pamiętać, że jeśli odinstalujemy dodatek (wtyczkę), który używa shortcodu, on sam nie zniknie z naszej strony. Niezbędne będzie go ręczne usunięcie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments