Jak bezpiecznie usuwać kategorie w WordPressie

Jak bezpiecznie usuwać kategorie w WordPressie

Kategorie pomagają organizować treści i ułatwiają odwiedzającym znajdowanie interesujących postów. Jednak w miarę rozwoju witryny i zdobywania nowych informacji o odbiorcach może być konieczna zmiana kategorii, w tym usunięcie tych zbędnych. Jak zrobić to w odpowiedni sposób?

Jak usunąć kategorię i której kategorii nie możemy usunąć

Przed usunięciem kategorii ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak wpłynie to na naszą witrynę WordPress. Po pierwsze, WordPress usunie tę kategorię ze wszystkich naszych postów. Gdy będziemy gotowi do usunięcia kategorii, po prostu przechodzimy do Wpisy -> Kategorie. Następnie możemy najechać kursorem myszy na kategorię i kliknąć link „Usuń”, gdy się pojawi.

Nie możemy usunąć domyślnej kategorii, wcześniej musimy ustawić inną kategorią, jako domyślną (przewodnik jak to zrobić).

Co dzieje się z wpisami, które były przypisane do usuniętej kategorii

Wszelkie posty, które nie mają już kategorii, zostaną przypisane do kategorii domyślnej. Jeżeli nie zmieniliśmy jej wcześniej, pojawiają się one przypisane do Bez kategorii.

Jak bezpiecznie usunąć kategorię

Wiele niesklasyfikowanych treści utrudni odwiedzającym przeglądanie strony internetowej. Mając to na uwadze, możemy przejrzeć wszystkie posty w kategorii, którą planujemy usunąć, aby upewnić się, że mają co najmniej jedną alternatywną kategorię. Jeśli tak nie jest – przypiszmy ją lub stwórzmy nową.

Pamiętajmy, że takie działania nie są obojętne dla SEO. Warto zastanowić się nad ustawieniem przekierowania ze starej kategorii na nową. Zmiana nazwy kategorii na inną bez zmiany sluga, nie spowoduje błędu 404, ale już zmiana samego sluga tak. Podobnie działa permanentne usunięcie kategorii. WordPress nie skieruje nas w inne miejsce.

Przekierowania możemy ustawić za pomocą wtyczki Yoast w wersji Premium lub za darmo, za pomocą Redirect Redirection. Korzystajmy z tej opcji z rozwagą. Jeśli nasz wpis i kategoria nie zdążyła się jeszcze zaindeksować, zastanówmy się czy przekierowanie będzie faktycznie konieczne.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments