Jak bezpiecznie usunąć wtyczkę w WordPressie?

Jak bezpiecznie usunąć wtyczkę w WordPressie?

Wtyczki, inaczej nazwane pluginami to świetne rozwiązanie, które rozbudowuje WordPressa o dodatkowe funkcjonalności. Jednocześnie czai się tutaj niebezpieczeństwo – zbyt duża liczba wtyczek nie jest z wielu względów wskazana. Zbędne pluginy mogą obciążać stronę, co z kolei przekłada się na jej wydajność. Dodatkowo wymagają regularnych aktualizacji. Jeżeli kluczowe funkcjonalności mamy wdrożone po nierozwijanych wtyczkach, może okazać się, że będziemy musieli podmienić pluginy lub zlecić napisanie własnych rozwiązań. Podsumowując – wszystko, co robimy w zakresie wtyczek musi mieć określony zakres i być uzasadnione realnymi potrzebami.

Jak bezpiecznie usunąć wtyczkę

W naszym artykule zakładamy, że nie działamy na kopii strony, ale na tzw. produkcji czyli stronie, która działa i jest dostępna dla odbiorców. Po pierwsze wykonajmy snapshot, aby zabezpieczyć się na ewentualność szybkiego przywrócenia strony. Po drugie zastanówmy się, które wtyczki usuwamy i dlaczego. Jakie mogą być powody usunięcia wtyczki?

  1. Wtyczka nie jest dalej rozwijana i nie ma jej dłużej w repozytorium (może to wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo strony).
  2. Wtyczka powoduje konflikt z innym pluginem.
  3. Wtyczka powoduje inne błędy na stronie.
  4. Użyliśmy wtyczki jednorazowo (np. Maintenance mode).
  5. Chcemy zmienić wtyczkę na inną lub zrezygnować z danej funkcjonalności.

Jakikolwiek powód by nie był, po wykonaniu snapshota przechodzimy do sekcji Wtyczki, wybieramy właściwą wtyczkę i klikamy wyłącz. Następnie sprawdzamy, czy wyłączenie wtyczki wpłynęło negatywnie na jakąś funkcjonalność strony. Dopiero po sprawdzeniu kilkamy usuń przy wyłączonej wtyczce.

Co ważne usunięte wtyczki mogą pozostawiać ślady w bazie danych naszego WordPressa. Po prostu nie każda z nich usuwa wszystkie swoje rekordy. Aby wyczyścić bazę musimy mieć jednak absolutną pewność i odpowiednie ujmiejętności, aby dokonać tego poprzez panel phpMyAdmin.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments