Dlaczego domena jest w kwarantannie

Dlaczego domena jest w kwarantannie

Stan, jakim jest kwarantanna dla domeny występuje, kiedy abonent nie przedłużył ważności domeny. Innymi słowy nie opłacił w terminie faktury za nią na kolejny okres rozliczeniowy. Istotne jest to, że nieopłacona domena w fazie kwarantaany nadal nie jest dostępna dla innych osób do ponownej rejestracji. Znajduje się w stanie przed powróceniem do puli wolnych domen.

Jak długi jest to okres zależy od cyklu życia domeny. Inna kwarantanna obejmuje domeny .com, inna .pl Zasada jest jedna, jeżeli nasza domena znalazła się w kwarantannie, a chcemy ją odzyskać, musimy działać szybko. Podczas przebywania domeny w stanie kwarantanny strona nie działa, ani nie ma dostępu do poczty. Jest to niezależne od hostingodawcy.

Co się dzieje po upływie kwarantanny

Po upływie okresu kwarantanny nazwa domeny zostaje ponownie dopuszczona do rejestracji. Oznacza to, że może zostać po prostu zarejestrowana przez inną osobę na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Nigdy nie wiadomo, kto może chcieć zarejestrować akurat taką domenę, jaką mamy w kwarantannie, dlatego odradzamy czekanie na zwolenienie nazwy i ponowną rejestrację. Możemy zwyczajne nie zdążyć tego zrobić. Wówczas domena będzie przypisana do innego abonenta, który może zrobić z nią co zechce.

Jak przywrócić domenę, która jest w kwarantannie

Aby ponownie aktywować nazwę domeny przed końcem okresu kwarantanny, należy skontaktować się niezwłocznie ze swoim rejestratorem domeny. Nie wystarczy jedynie opłacenie domeny na kolejny okres rozliczeniowy, jeśli nasza faktura jest już po terminie. W zdecydowanej większości przypadków, wydobycie domeny z kwarantanny wiąże się z dodatkowymi opłatami, których wysokość zależy od jej rozszerzenia.

Jak nie zapomnieć o przedłużeniu domeny

Rejestrując domenę na określony okres czasu (z reguły rok), warto w kalendarzu Google lub innym używanym terminarzu, zaznaczyć sobie, kiedy mamy ją przedłużyć. Wówczas nie ma ryzyka, że nie zobaczymy maila przypominającego o terminie, który praktycznie zawsze jest wysyłany przez operatora. Dzięki fazie kwarantanny abonent może odzyskać domenę, jednak prawie zawsze związane jest to z niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami oraz stresem.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments