Czym są shortcodes?

Czym są shortcodes?

Shortcodes – czyli po ang. krótkie kody to specjalne kody, dzięki którym możemy dodawać do wpisów czy podstron różne elementy. Dzięki temu nie ma konieczności umieszczania bardziej skomplikowanych kodów. Pierwsze shortcody w WordPressie pojawiły się już w wersji 2.5, czyli w 2008 roku. Ich celem było maksymalne uproszczenie dodawania różnych elementów w obrębie WordPressa. Często osoby zarządzające stroną nie potrafią we właściwy sposób wstawić skomplikowanego kodu, a tak sprawa pomyłek została wyeliminowana.

Jak rozpoznać shortcode?

Sposób zapisania shortcode’u, to odpowiednio podany kod w nawiasnie kwadratowym np.

[galeria-1]

Takimi kodami posługuje się m.in. formularz wtyczki Contact Form 7. Dzięki czemu wstawimy go w szybki i wygodny sposób. Shortcodes są także obsługiwane przez większość builderów. W przypadku Gutenberga mają także własny blok:

Gdzie znajdziemy shortcodes?

Najczęściej shortcode jest generowany przez wtyczkę po ustawieniu interesujących nas parametrów. Jeżeli nie umiemy go odnaleźć, najlepiej zapoznać się z dokumentacją pluginu. Kod kopiujemy w całości i wklejamy w wybrane miejsce. Shortcodes są umieszczane we wpisach, stronach lub w widżetach.

Aby skorzystać z shortcodes nie trzeba instalować żadnej dodatkowej wtyczki, po prostu wpisujemy odpowiedni kod w kwadratowym nawiasie, a WordPress sam będzie potrafił go zinterpretować.

Uwaga! Po odinstalowaniu wtyczki często dochodzi do sytuacji, kiedy shortcodes zamieniają się na teksty w kwadratowych nawiasach. Należy wówczas ręcznie je usunąć. Dlatego ważne jest, aby być zdecydowanym co do racjonalnego używania shortcodes tam, gdzie jest to faktycznie konieczne.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arek
arek
1 rok temu

Dzięki za ostatnie zdanie 🙂 dopina dobrą robotę.