Czy zmieniając hosting należy przenieść domenę

Czy zmieniając hosting należy przenieść domenę

Przeniesienie domeny to potoczne określenie jej transferu, czyli zmiany operatora. Dużo osób, które chce zmienić hostingodawcę, zastanawia się również czy w związku z tym musi podjąć decyzje odnośnie obsługi domeny. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, porządkujących tę kwestię.

Transfer czy przekierowanie domeny

Opisywaliśmy już na naszym blogu szczegółowo, czy warto wybrać transfer czy przekierowanie domeny. Najogólniej tłumacząc: transfer to zmiana operatora domeny na inną firmę (tak jak zmieniamy sieć komórkową, ale numer pozostaje ten sam). Przekierowanie umożliwia zachowanie dotychczasowego rejestratora domeny, ale odczytanie strony z innych serwerów.

Transfer może wiązać się z jednorazową opłatą, o której poniżej. Przekierowanie jest bezpłatne. Aby dokonać jednego lub drugiego, musimy mieć dostęp do panelu obecnego hostingodawcy. Dlatego też tak ważne jest, aby domena była zawsze zarejestrowana na odpowiednią osobę lub firmę, a nie np. na agencję marketingową, która stawiała stronę.

Co warto uwzględnić wybierając transfer

Zależnie od tego, czy domena jest krajowa czy globalna, transfer może być bezpłatny lub wynosić koszt rocznego przedłużenia domeny. Opłata ta przedłuża okres rozliczeniowy domeny. Aby nie być zaskoczonym, warto tę kwestię sprawdzić u nowego operatora domeny. Zobaczmy też, ile kosztuje przedłużenie na kolejny okres rozliczeniowy – innymi słowy, czy jest to dla nas opłacalne.

Dobrą praktyką jest również zerknięcie, jak nowy operator wydaje kod auth info (czy procedury są proste), czy jest partnerem NASK oraz czy w kolejnym okresie rozliczeniowym nie ukazuje w cenniku horrendalnych podwyżek.

Czy zmieniając hosting trzeba transferować domenę

Nie ma obowiązku transferu domeny. Jeżeli chcemy zachować ją u obecnego operatora, należy wykonać przekierowanie. Zachęcamy jednak, do zapoznania się z ofertą dla domen. Często okazuje się, że transfer jest opłacalny, a także wygodny. Przeniesienie domeny wraz z przeniesiem strony to również rachunki z jednej firmy oraz zarządzanie wszystkim w wygodnym panelu klienta. Zapraszamy do rozważenia takiego rozwiązania.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments