Czy WordPress jest bezpłatny?

Czy WordPress jest bezpłatny?

Jednym z powodów popularności WordPressa jest fakt, że jest to oprogramowanie typu open source. Oprogramowanie typu open source jest z definicji publicznie dostępne. Czym jest open source? Najogólniej mówiąc jest to otwarty kod źródłowy, który pozwala użytkownikom na swobodne jego uruchamianie, edycję i rozprzestrzenianie. Sam WordPress jest dostępny, dzięki tak zwanej Powszechnej Licencji Publicznej (GPL). Ten rodzaj licencji gwarantuje:

  • możemy używać WordPressa do dowolnego celu,
  • możemy modyfikować oprogramowanie w dowolny sposób,
  • dozwolona jest redystrybucja kodu źródłowego,
  • możemy ulepszać program i publikować te modyfikacje.

Dlatego jeżeli pytamy, czy WordPress jest bezpłatny to odpowiedź brzmi tak. Natomiast już założenie oraz prowadzenie strony internowej wiąże się z pewnymi kosztami. Wiedząc, czego się spodziewać z wyprzedzeniem, możemy odpowiednio zaplanować budżet.

Pierwsza strona prawie za darmo

Samo oprogramowanie WordPress jest w 100% darmowe i typu open source. W każdym momencie możemy przejść do WordPress.org i pobrać pełne, nieograniczone oprogramowanie WordPress bez wydawania ani grosza. Natomiast do uruchomienia strony niezbędny jest hosting oraz domena. Podstawowa i funkcjonalna strona internetowa może być oparta o darmowe wtyczki oraz motywy.

Wybór pakietu hostingowego i domeny

Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, który pomoże wybrać odpowiedni pakiet hostingowy. W przypadku hostingu zasadniczo płaci się za wynajęcie miejsca na serwerze, aby uruchomić oprogramowanie WordPress. Dzięki temu nasza strona ujrzy światło dzienne. Do tego należy dobrać domenę, jeżeli na początku nie jesteśmy pewni, możemy wybrać domenę techniczną całkowicie za darmo.

Dodatkowe koszty prowadzenia strony

Jednak chociaż hosting i nazwa domeny to jedyne koszty, za które bezwzględnie musimy zapłacić, nadal istnieją inne potencjalne koszty prowadzenia witryny na WordPressie. Potencjalne dodatkowe koszty to:
wtyczki,
motyw,
– usługi opieki i rozwoju strony.

Te koszty są kosztami dodatkowymi, nie musimy ich ponosić – w niektórych przypadkach nie znajdziemy wprawdzie darmowego rozwiązania, ale w wielu sytuacjach bezpłatne wtyczki i motywy są wysokojakościowe. Za opiekę nad stroną warto zapłacić, kiedy sami nie chcemy lub nie mamy czasu rozwijać naszej strony internetowej. Nie jest to jednak koszt obowiązkowy.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments