Czy łatwo przenieść bloga z Bloggera na WordPressa w 2024 roku?
Blogger na przestrzeni lat stracił nieco na popularności kosztem m.in. WordPressa. Nadal jednak jest platformą, z której korzysta wielu blogerów. Jest on prosty w obsłudze, bezpłatny i dobry na początek przygody z blogowaniem (pełne zestawienie różnic Blogger vs WordPress). Ma jednak swoje istotne ograniczenia, jak mniejsze możliwości personalizacji i brak systemu pluginów, które dodawałyby dodatkowe funkcjonalności, tak jak jest to w przypadku WordPressa. Ponadto blog na Bloggerze nie jest niezależny – jest hostowany na serwerach Google, co oznacza, że w teorii może zostać w dowolnej chwili usunięty.
Migracja z Bloggera na WordPress
Te wszystkie ograniczenia sprawiają, że wiele osób myśli o migracji bloga z Bloggera na WordPressa. Jest to możliwe dzięki narzędziom Importu oraz Eksportu danych. Co ważne – po takiej migracji należy sprawdzić ręcznie odnośniki, zobaczyć czy nie ma błędów oraz ustawić wygląd swojej strony. Ponieważ mówiąc o migracji mamy na myśli przeniesienie zawartości:
- wpisów,
- podstron,
- oraz zdjęć.
Aby przenieść zawartość przechodzimy do Ustawień Bloggera i pobieramy kopię naszych danych w dziale Zarządza blogiem – Utwórz kopię zapasową zawartości:
Następnie otwieramy naszego WordPressa i w Kokpicie w dziale Narzędzia – Importuj włączamy importer z Bloggera. Nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych wtyczek:
Wgrywamy nasz plik i rozpoczynamy import. Warto pamiętać, że na tym etapie zapyta nas także, do którego z użytkowników ma przypisać pobrane treści. Stworzone zostaną wpisy i podstrony, a zdjęcia automatycznie zostaną dodane do wp-content.
Własna domena a inny CMS
Na tym możnaby zakończyć import, ale co w przypadku, gdy na Bloggerze używaliśmy własnej domeny i chcemy zachować strukturę linków?
W odnośnikach bezpośrednich musimy ustawić własną strukturę:
/%year%/%monthnum%/%postname%.html
A dodatkowo musimy pamiętać, że nie wszystkie adresy URL wpisów na blogu mogą być zgodne z adresami URL używanymi przez Bloggera. To dodatkowo wymusza dodanie własnego kodu do functions.php w motywie potomnym:
add_action( 'init', 'wpb_update_slug' );
function wpb_update_slug() {
global $wpdb;
$result = $wpdb->get_results("SELECT post_id, meta_value FROM $wpdb->postmeta WHERE meta_key = 'blogger_permalink' ");
$wpdb->print_error();
foreach ($result as $row){
$slug = explode("/",$row->meta_value);
$slug = explode(".",$slug[3]);
$wpdb->query("UPDATE $wpdb->posts SET post_name ='$slug[0]' WHERE ID = '$row->post_id' ");
}
echo "DONE";
}
Gotowe! Teraz możemy dalej rozwijać bloga w oparciu o WordPressa bez problemu z treściami pobranymi z Bloggera.