Blogger czy WordPress – praktyczne różnice

Blogger czy WordPress – praktyczne różnice

Dziś postanowiliśmy przedstawić najważniejsze, praktyczne różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi systemami blogowymi. W przypadku WordPressa będziemy mieli na myśli system CMS zainstalowany na własnym serwerze (jeżeli nie jesteś pewien różnic, sprawdź nasz artykuł o WordPress.com a WordPress.org). Pokażemy, kiedy wybór Bloggera może być dobrym pomysłem oraz jakie niesie za sobą ograniczenia.

Blogger

Blogger to bezpłatny serwis blogowy pierwotnie stworzony w roku 1999 przez Pyra Labs, a od 2003 roku zarządzany i rozwijany przez Google. Niektórzy uważają, że korzystanie z niego to najszybszy sposób, aby zacząć samodzielnie publikować swoje treści w sieci. Mamy tutaj już wszystko wstępnie skonfigurowane, dość intuicyjny system obsługi oraz proste szablony do wyboru. Dodatkowo otrzymujemy darmowy adres w domenie .blogspot.com, a bardziej wymagające osoby mogą podpiąć własną domenę. Infrastruktura Google zapewnia płynne funkcjonowanie, a Ty nie myślisz o aktualizacjach systemu. To tyle z plusów.

Minusy? Brak rzeczywistej kontroli nad swoim kontem, o czym przypomina m.in. głośna sprawa artysty Dennisa Coppera, któremu Google usunęło w 2016 roku prowadzonego przez 14 lat bloga. Ponadto problemem jest ograniczona przestrzeń na zdjęcia i inne multimedia do 15 GB, jak również mała liczba dodatków. Bloggera nie da się tak rozbudować, jak WordPressa. Szablony, chociaż zmieniały się na przestrzeni lat, również nie dają takich możliwości jak tysiące wordpressowskich motywów.

WordPress

To przede wszystkim nie tylko blog, ale możliwość stworzenia całych, w pełni funkcjonalnych witryn. W przeciwieństwie do Bloggera musimy ponieść tutaj koszty serwera (w JDM.PL domenę techniczną *.jdmsite.com oferujemy Klientom za darmo) oraz pamiętać o aktualizacjach. Zyskujemy jednak nie tylko bardziej elastyczne narzędzie oraz zdecydowanie więcej możliwości, ale i kontrolę nad naszymi stronami. Opłacając hosting mamy gwarancję, że strona nie rozpłynie się w powietrzu.

Blogger może być dobrym wyborem dla osoby, która chce stawiać pierwsze kroki w blogowym świecie i nie wie, czy pisanie w sieci jest w ogóle czymś, co sprawi jej radość (chociaż tutaj polecalibyśmy jednak założyć pierwszy blog na WordPress.com). Warto też mieć konto na Bloggerze dla samej obserwacji zmian oraz rozwoju tej usługi Google. Poznawanie różnorodnych internetowych platform i narzędzi zawsze jest przydatne. Jeżeli jednak chcesz porządnie zacząć blogować, marzysz o stworzeniu idealnej strony internetowej, lubisz różnorodność i możliwość wyboru, na pewno gorąco namawiamy Cię do skorzystania z WordPressa. Spróbuj, zwłaszcza, że u nas otrzymasz pierwsze 30 dni za darmo, bez konieczności wniesienia opłat, jeżeli zmienisz zdanie. Chyba warto? 😉

 

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
Dominika
5 lat temu

Znakomity artykuł. Bardzo praktyczny 🙂

Arkadiusz Narowski
Arkadiusz Narowski
3 lat temu

Chciałem dodać, że te 15GB to jest podstawowa przestrzeń na wszystkie pliki w ramach konta google. W kontekście bloggera jest jednak wyjątek. Zdjęcia w rozmiarze do 2048x2048px nie są wliczane do tego limitu – zatem miejsce na grafiki bloga może stać się nieograniczone! Można również włączyć optymalizację w photos i wtedy oszczędzamy miejsce dla kopii z telefonu itp. WordPressy z automatu chyba optymalizują pliki do 82%, z tą różnicą, że one potem i tak wykorzystują zakupione gigabajty. Na wpcom podstawowy pakiet oferuje jedynie 3GB, zatem na blogspocie wcale nie jest tak źle z tą przestrzenią 😉 Jak porównujemy pozostałe opcje… Czytaj więcej »