Co zrobić, kiedy wygaśnie domena?

Co zrobić, kiedy wygaśnie domena?

Stale przypominamy naszym klientom o kończących się okresach rozliczeniowych za domeny. Niestety zdarza się, że z różnych przyczyn losowych mail nie zostaje odczytany lub korespondencja umknie w natłoku innych spraw. Chociaż polecamy dodatkowo dodanie sobie terminu do kalendarza, może okazać się, że domena jednak wygaśnie – co wtedy należy zrobić? Poradnik przygotowaliśmy dla klientów JDM.pl, aczkolwiek procedury u innych hostingodawców mogą być zbliżone.

Czy odzyskamy domenę?

To zależy od czasu, jaki upłynął od jej wygaśnięcia. W celu prosimy zapoznać się z artykułem o cyklu życia domeny i sprawdzić dla jakiego rozszerzenia jest jaki czas, kiedy możemy domenę odzyskać. Następnie logujemy się do panelu klienta i wysyłamy zgłoszenie. Jeżeli przywrócenie domeny jest możliwe (nie upłynął jeszcze czas, po którym wraca do puli wolnych domen) należy opłacić kwotę jej przedłużenia oraz opłatę za odzyskanie (opłata zależna jest od rodzaju rozszerzenia domeny).

Sam proces przywracania różni się zależnie od rozszerzenia domeny i może trwać od kilku godzin do kilkunastu dni. Jeżeli hosting został opłacony prawidłowo, strona jest bezpiecznie przechowywana na naszych serwerach i czeka na ponowne podpięcie do domeny. Poczta w domenie nie będzie działać, aż do czasu przywrócenia domeny, natomiast fizycznie jest ona bezpieczna (podobnie jak strona).

Co zrobić, jeżeli straciliśmy domenę

Przy dłuższym okresie nieopłacenia domena wraca do puli wolnych domen. Jeżeli uda się nam ją ponownie wykupić to dobrze, jeżeli nie – najlepiej znaleźć zbliżoną nazwę. Oczywiście możemy spróbować napisać do nowego abonenta z prośbą o odsprzedanie domeny, ale w przypadku osób prywatnych nie mamy szansy sprawdzić, kto domenę zarejestrował (w innym wypadku pomoże baza whois).

Po wykupieniu nowej domeny, możemy napisać zgłoszenie z prośbą o podpięcie jej do istniejącej strony. Pamiętajmy, aby sprawdzić i poprawić linki w bazie, które mogą kierować na stary adres. Po zmianie skrzynek pocztowych, warto powiadomić naszych odbiorców o nowych. Zapiszmy sobie także datę wygaśnięcia o nowego abonaneta „naszej” byłej domeny. Czasami okazuje się, że nie następuje po roku przedłużenie i możemy ją odzyskać.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments