Aliasy pocztowe – jak z nich korzystać

Aliasy pocztowe – jak z nich korzystać

Aliasy pocztowe niekiedy sprawiają początkującym użytkownikom hostingu pewne problemy – w tym artykule wyjaśniamy, jak właściwie z nich korzystać. Funkcja aliasu pocztowego jest prosta i przydatna. Polega ona na tym, że fizycznie istnieje jedna skrzynka pocztowa, którą możemy potraktować jako główną. Zbiera ona maile przychodzące na inne adresy. Adresy te są aliasami. Nie mają one fizycznie przydzielonej przestrzeni dyskowej – są tylko nazwą.

Na przykład chcemy posiadać aliasy: transport@twojadomena.pl , reklama@twojadomena.pl. Możemy takie adresy pocztowe podać klientom, ale ustawić, aby poczta z nich trafiała na jedyną skrzynkę biuro@twojadomena.pl Jeżeli dodatkowo przydzielimy tym aliasom odpowiednie etykiety, będziemy mogli posegregować pocztę w skrzynce głównej.

Czym nie jest alias pocztowy

Alias nie jest kontem pocztowym – nie posiada własnej przestrzeni, loginu ani hasła do skrzynki. Nie jest także przekierowaniem poczty w pełnym rozumieniu tego słowa, kiedy emaile ze skrzynki A, trafiają do skrzynki B. To po prostu tylko nazwa – rodzaj wirtualnego konta.

Aliasów nie należy używać nadmiernie – jeżeli obawiamy się, że klienci będą np. popełniać literówkę itp., skorzystajmy z funkcji catch-all. Pozwoli ona na zebranie wszystkich wiadomości, które są wysyłane na nieistniejące adresy w naszej domenie.

Jak założyć alias na poczcie JDM.pl?

Aby założyć alias pocztowy wystarczy zalogować się do panelu klienta, a następnie przejść do wybranego pakietu i działu poczta. Pod opcją dodania skrzynek, jest opcja ustawienia aliasów email. Nazwa przekierowania to nasz alias (koniecznie we właściwej domenie), a docelowy adres to skrzynka na którą możemy odbierać wiadomości.

Catch all

Czyli po prostu „chwytaj wszystko”. Jeżeli obawiamy się, że np. ktoś może pisać wiadomości na adres skrzynki, która nieistnieje (np. byłego pracownika), skorzystajmy z tej funkcji. Jest ona umieszczona w panelu klienta poniżej aliasów. Wpisujemy tutaj adres email, do którego mają wpadać wszystkie błędnie zaadresowane maile.

Aliasy to dobre rozwiązanie, kiedy nie chcemy lub nie możemy korzystać z kilku skrzynek pocztowych. Należy jednak pamiętać, aby używać ich z rozwagą i nie tworzyć też pętli aliasów (czyli alias, który kieruje na inny alias). Jest to działanie nieprawidłowe, wypływające negatywnie na dostarczalność poczty. Jeżeli nie chcemy korzystać z aliasów pocztowych możemy wybrać alternatywnie przekierowanie wiadomości.

Sprawdź też: jak założyć skrzynkę pocztową.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments