10 wskazówek, jak wybrać wykonawcę strony

10 wskazówek, jak wybrać wykonawcę strony

Jeżeli nie znamy się na wykonaniu strony internetowej, najlepiej oddać ją w odpowiednie ręce. Zebraliśmy kilka podpunktów, na które warto zwrócić uwagę.

1. Czy jesteśmy w stanie zweryfikować istnienie firmy / osoby, która ma nam wykonać stronę?

Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest firma (KRS lub CEIDG). Jeżeli realizujemy zlecenie z osobą prywatną, upewnijmy się, że faktycznie taka osoba istnieje. Jest to częsty błąd przy korzystaniu z ogłoszeń w social mediach, że nie weryfikujemy chociażby tego, czy konto nie jest fikcyjne.

2. Sprawdźmy referencje wykonawcy oraz zobaczmy portfolio

Może okazać się, że referencje i opinie zawarte na stronie lub fanpage’u wykonawcy są nieprawdziwe. Te wiarygodne powinny (przynajmniej w części) zawierać pełne dane osoby, która je napisała. Chociaż często sprawdza się zasada, że szewc bez butów chodzi, to jednak warto przejrzeć portfolio wykonawcy.

3. Czy możemy potwierdzić referencje?

Przejrzyjmy, czy osoby / firmy nie są fikcyjne.

4. Czy zostanie z nami podpisana umowa oraz na jakich zasadach

Zapytajmy wcześniej o wzór umowy. Jeżeli mamy wątpliwości – pytajmy i konsultujmy zapisy. Dotyczy to zwłaszcza płatności za projekt. Nie ma tutaj jednych zasad – większość wykonawców pobiera jednak część wpłaty z góry, aby zabezpieczyć rozpoczęcie projektu.

5. Czy za wykonaną otrzymamy fakturę lub podpiszemy umowę o dzieło

Część wykonawców może oferować usługi w ramach działalności nierejestrowanej, oznacza to jednak, że wykonanie stron nie jest ich głównym źródłem dochodu.

6. Czy hosting i domena będą zarejestrowane na nasze dane

Jest to niewykle istotna kwestia, którą poruszyliśmy w osobnym artykule. Często zdarza się, że domeny czy hosting są rejestrowane na agencję. Wtedy formalnie nie jesteśmy właścicielem własnej strony i musimy dokonywać m.in. cesję domeny.

7. Czy zostaną nam wyjaśnione podstawowe kwestie techniczne

Nie musimy znać się na technikaliach, ale dobrze, aby wykonawca jasno wyjaśnił nam podstawowy zakres działania strony. Wszystkie takie elementy możemy zawrzeć także w umowie. Dobrze jest mieć świadomość, jak można aktualizować stronę czy zmieniać na niej podstawowe elementy.

8. Jaki jest czas realizacji zlecenia

Zbyt krótki / długi okres czasu powinien wzbudzić naszą czujność. Pamiętajmy, że także po naszej stronie mamy obowiązki, które powinny wynikać jasno z umowy – jak np. przygotowanie na stronę tekstów, wysłanie zdjęć itp.

9. Jak ma wyglądać opieka nad stroną po zakończeniu realizacji

Ten podpunkt warto zawrzeć w umowie. Wiele osób uważa, że i pół roku po zakończeniu realizacji, należy im się bezpłatny support ze strony wykonawcy. Tymczasem o WordPressa należy dbać samodzielnie, chyba że zdecydujemy się na opiekę nad stroną.

10. Czy wykonawca chętnie odpowiada na nasze pytania

Dobrze jest po prostu mieć odpowiednie flow. Jeżeli czujemy, że dobrze się nam będzie razem współpracowało jest to też bardzo ważne. Wybierzmy tego wykonawcę, którego tryb pracy nam odpowiada. Jeżeli ktoś głównie udziela odpowiedzi przez maile, a my wolimy rozmowy telefoniczne, należy ocenić czy ten sposób komunikacji nie wpłynie na jakość naszej współpracy.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments