Zastosowanie bloku Plik w Gutenbergu

Zastosowanie bloku Plik w Gutenbergu

Blok Plik przyda się nam w sytuacji, gdy będziemy chcieli udostępnić jakiś plik do pobrania naszym odbiorcom. Jest to natywny element Gutenberga i nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych wtyczek blokowych. Blok ten można dodać za pomocą ikony wstawiania bloku:

Następnie możemy wybrać, czy chcemy przesłać nowy plik do dodania czy korzystamy z wgranego wcześniej elementu w bibliotece mediów.

Poniżej dodaliśmy obrazek z biblioteki mediów o tytule generator:

Opcje bloku Plik


Po wybraniu bloku pliku pojawi się pasek narzędzi. Trzy opcje dotyczą wyrównania bloku, do prawej, do środka i do lewej. Wybranie prawego lub lewego pozwoli nam na umieszczenie kolejnego bloku obok bloku pliku. Wybranie środka spowoduje przywrócenie domyślnego ustawienia bloku, zajmując całą szerokość postu lub strony.

Jeśli natomiast chcemy zastąpić plik innym, wybieramy opcję Zastąp.

Oprócz tego znajdziemy dodatkowe opcje w pasku bocznym. Możemy tutaj ustawić cel odnośnika oraz zdecydować, czy chcemy pokazać przycisk pobierania. Standardowo mamy również możliwość dodania kotwicy html lub własnego CSS.

Jakich plików nie powinno się dodawać?

Nie powinniśmy dodawać plików otwartych np. .doc. Są one wykluczone z uwagi na bezpieczeństwo. Zbyt duże pliki do pobrania np. audio, warto podzielić na mniejsze elementy. Jeżeli nie chcemy korzystać z bloku plik, równie dobrze możemy podlinkować dany element do tekstu na stronie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments