Czym jest kotwica?

Czym jest kotwica?

Kotwice to inaczej punkty na naszej stronie internetowej, do których możemy odsyłać poprzez odpowiednie hiperłącze. Chcemy przewinąć witrynę np. do środkowej części wpisu czy podstrony? Kotwica bardzo dobrze nam w tym pomoże. Ich działanie jest proste i skuteczne, a wykorzystywane np. do tworzenia spisów treści lub stron typu one page czy landing page. Dzięki niej w prosty sposób skierujemy użytkownika dokładnie w to miejsce strony, które chcemy.

Zasady tworzenia kotwic

Przede wszystkim pamiętajmy o zasadzie unikalności. Nazwa każdej kotwicy musi być unikalna w zakresie całej podstrony lub wpisu, na której została stworzona. Natomiast nazwy kotwic mogą powtarzać się, pod warunkiem ich występowania na różnych wpisach lub różnych podstronach. Nazwy kotwic ustalamy samodzielnie, ale dobrze dla architektury serwisu, aby były one logiczne np. dla działu kontakt kotwica to #kontakt itp.

Jak dodać kotwicę

Aby dodać kotwicę w Gutenbergu wykorzystujemy do tego odpowiednie pole w bocznym panelu bloku nagłówka lub akapitu. Znajdziemy tam w sekcji Zaawansowane miejsce na wpisane kotwicy.

Powinna ona wyglądać np. tak:

#nazwakotwicy

To do tego akapitu lub nagłówka będziemy przenoszeni po kliknięciu we właściwe hiperłącze. Oto dwie zasady jego działania:

1. Hiperłącze do kotwicy na danej podstronie / we wpisie:

#nazwakotwicy

2. Hiperłącze do kotwicy na innej podstronie / w innym wpisie:

https://nazwastrony.pl/nazwapodstrony#nazwakotwicy

Jak widać w drugim wypadku należy podać po prostu pełną nazwę adresu podstrony (wpisu), w którym osadziliśmy kotwicę. Gotowe!

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments