WordPress 5.3 – co nowego?

WordPress 5.3 – co nowego?

12 listopada opublikowany został WordPress 5.5, który koncentruje się na udoskonalaniu doświadczeń użytkownika w zarządzaniu stroną. Poprawki obejmują ulepszania w dziale „Stan witryny”, weryfikację adresu e-mail administratora oraz kolejne zmiany w edytorze bloków wraz z nowym motywem Twenty Twenty. Nową wersję można już pobrać z https://wordpress.org/download/

Tym razem wersja otrzymała nazwę „Kirk” po amerykańskim multiinstrumentaliście jazzowym Rahsaan Rolandzie Kirku.

Nowe funkcje WordPress 5.3

Edytor blokowy jest teraz bardziej intuicyjny. Wszystko to dzięki ponad 150 nowym funkcjom oraz poprawkom użyteczności samego edytora.

Pod względem poprawy dostępności WordPress 5.3 wprowadza parę zmian w interfejsie panelu administracyjnego. Zmiany nie są widoczne na pierwszy rzut oka, lecz wprowadzają spójny wygląd, w obrębię całego panelu. Standaryzuje domyślny schemat kolorów oraz zwiększa kontrasty przycisków i pól formularzy.

Po lewej WordPress 5.3, po prawej WP 5.2

Nowy motyw Twenty Twenty

Motyw Twenty Twenty

Nowa wersja wprowadza również nowy motyw, który jest jednokolumnowy tzn. nie zawiera on paska bocznego na widgety. Twenty Twenty wykorzystuje nowy font Inter zaprojektowany przez Rasmusa Anderssona.

Motyw idealnie się sprawdzi dla osób, które prowadzą bloga i cenią minimalizm oraz elastyczność w sposobie prezentacji treści.

Z innych nowości

Ulepszono przesyłanie obrazów.

Dzięki zmianie w procesie przesyłania zdjęć będzie możliwość prostego wznowienia, jest to szczególnie przydatne, gdy wysyłamy zdjęcia o dużym rozmiarze. Oprócz tego WordPress poprawił problem z obracaniem zdjęć przy użyciu metadanych EXIF.

Ulepszony raport stanu witryny

Znika procentowa ocena stanu witryny, która była myląca.  Przekazywała jedynie ilość testów, którą przeszła strona prawidłowo, a nie prezentowała faktycznego stanu witryny. Od teraz będzie informować w formie dwóch prostych stanach: „Dobry” i „Należ poprawić”

Stan witryny

Weryfikacja adresu e-mail administratora

Teraz administratorzy witryny raz na 6 miesięcy będą musli potwierdzić po zalogowaniu do witryny czy podany adres e-mail jest prawidłowy, czy będzie trzeba go zaktualizować.

Adres administratora jest krytyczny, gdyż na ten adres wysyłane są wszystkie wiadomości o błędach strony, resetowaniu strony oraz inne powiadomienia ze strony.

Mniejsze zmiany

  • Poprawiony mechanizm „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny” zgodą z zalecaniami Google
  • Poprawiono kompatybilność z  niewydaną jeszcze wersją PHP 7.4
  • Ujednolicona obsługa funkcji daty i strefy czasowej
  • Zmiany dla developerów w Multisite

Jak wykonać aktualizację

Najnowsza wersje już powinna być dostępna w kokpicie. Pamiętaj, aby przed wykonaniem aktualizacji wykonać ją na środowisku testowym lub wykonać kopię zapasową strony np. snapshotem.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Tak poprawiono przesyłanie zdjęć, że nie mogę ich przesłać wcale. Ani z pozycji Kokpitu zmień obrazek wyróżniony ani z edycji postu w Elementorze. Po kliknięciu na przycisk dodaj obrazki otrzymuję w odpowiedzi pusty ekran. Dotychczasowe aktualizacje działały bez zarzutu.