Widok listy a kontur w WordPressie

Widok listy a kontur w WordPressie

Szybki dostęp do wybranego fragmentu tekstu jest przydatnym dodatkiem. Zwłaszcza jeżeli tworzymy dłuższe teksty na naszym blogu lub podstronie. Kiedy korzystamy z Gutenberga, a nie innego buildera, warto zapoznać się z możliwościami opcji Widok listy / Kontur. Dzięki temu szybko przeniesiemy się w odpowiednie miejsce artykułu, a jednocześnie sprawdzimy całą strukturę tekstu.

Taka funkcjonalność pomaga także w nawigacji pomiędzy warstwami treści i zagnieżdżonymi blokami. Ułatwia też przeniesienie danego bloku w inne miejsce w strukturze całego dokumentu.

Widok listy – jak włączyć w WordPressie

Aby skorzystać z widoku listy, należy wejść w nowy wpis i wybrać ikonkę trzech kresek. Znajduje się ona w lewym, górnym rogu ekranu – bok opcji Cofnij i Ponów. Jeśli mamy już napisany wcześniej tekst, od razu zobaczymy jego strukturę, jak na podglądzie poniżej:

Widok listy będzie oczywiście uaktualniał się wraz z pisaniem dalszych części artykułu. Możemy dzięki niemu śledzić rozłożenie poszczególnych bloków tekstu np. akapitów, śródtytułów, plików multimedialnych.

Kontur a widok listy

Kontur korzysta z tych samych danych, dodatkowo wyświetlając na górze liczbę znaków, słów oraz czas czytania. Możemy szybko zorientować się, jaką długość ma pisany przez nas tekst. Wyświetlonych schemat jest tutaj maksymalnie uproszczony, bo zawiera jedynie tytuł i śródtytuły. Świetnie sprawdzi się w przypadku obszernych publikacji.

Kontur możemy traktować jako podgląd – klikając na poszczególne elementy, przeniesiemy się do tego miejsca bezpośrednio w tekście. Natomiast samego konturu nie możemy edytować – w przeciwieństwie do elementów z widoku listy. Klikając na trzy kropki szybko otrzymamy dodatkowe możliwości dla danego bloku np. skopiowanie, powielenie, zablokowanie, edycję w HTML i inne.

Od WordPressa 6.4 dodatkowo widok listy został wzbogacony w widok miniatur obrazków zawartych w tekście.

Oprócz tego każdy element możemy złapać za pomocą myszki i przeciągnąć w inne miejsce w tekście. W ten wygodny sposób możemy poukładać akapity tekstu czy wszystkie inne bloki.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments