Edytor klasyczny a Gutenberg

Edytor klasyczny a Gutenberg

Edytor Klasyczny był przez wiele lat podstawą korzystania z WordPressa. Do złudzenia przypominał edytory tekstowe typu Word, dzięki czemu w prosty i przyjazny sposób zdobywał nowych użytkowników. Nawet osoby bez większych umiejętności poruszania się w świecie blogowym, bez problemu mogły w nim tworzyć przyjazne treści. To właśnie to podobieństwo do zwykłych edytorów tekstu sprawiło, że dla większości był on bardziej przyjazny od Gutenberga.

Co odróżnia edytor blokowy od edytora klasycznego?

W zasadzie jest to wszystko. Edytor tekstowy miał zupełnie inną budowę, która nie bazowała na blokacjh. Bardziej przypominał zapisywanie jednej kartki tekstu. Elastyczność nie była jego mocną stroną, a większe modyfikacje wymagały znajomości html. W przypadku Gutenberga możliwości stale rosną (chociaż rozumiemy, że nie dla wszystkich oznacza to pozytywne zmiany).

W Gutenbergu nie mogą odnaleźć się przede wszystkim starsi, wieloletni użytkownicy Edytora Klasycznego. I trudno się im dziwić – prostota poprzedniego rozwiązania sprawiała, że z zamkniętymi oczami można było tworzyć wpisy blogowe. Prosty pasek narzędzi, ewentualnie rozbudowany wtyczką tinyMCE był wszystkim, czego można było się spodziewać. Ta przewidywalność dawała pewne bezpieczeństwo i spokój, zwłaszcza, kiedy użytkownicy nie chcieli zdobywać nowych kompetencji cyfrowych.

Fakt dokonany

WordPress 5.0 postawił jednak całe środowisko WordPressowców niejako przed faktem dokonanym. Oto mamy główny nurt rozwoju, jakim są bloki i Gutenberg. Na osłodę pozostawiono przez pewien czas możliwość dalszego pisania w Edytorze Klasycznym dzięki wtyczce. Sytuacja była na tyle dynamiczna, że w sieci zaroiło się od informacji, jak wyłączyć znienawidzonego Gutenberga. Jednak radość z rozwiązanie nie trwała długo:

Wtyczka Classic Editor będzie oficjalnie obsługiwana do 31 grudnia 2021 r. – napisał główny współpracownik Gary Pendergast i tak też się stało. Był to też jasny przekaz, że od edytora blokowego nie ma już odwrotu.

A jak wygląda to w Waszym wypadku? Używacie Gutenberga?

[TS_Poll id=0]

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments