Sprawdzanie aktualnej wersji WordPressa

Sprawdzanie aktualnej wersji WordPressa

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak sprawdzić, jakiej wersji WordPressa używacie lub jakiej używa inna witryna? Jest na to kilka sposobów! Zapraszamy do poznania kilku prostych możliwości. Sprawdzanie aktualnej wersji WordPressa jest bowiem bardzo, bardzo proste. Po co w ogóle sprawdzać wersję WordPressa? Otóż aktualizowanie jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo. Witryna była zawsze aktualna. W 2019 r. 49% zhakowanych witryn WordPress używało przestarzałej wersji. Hakerzy oraz stworzone przez nich boty często wykorzystują tzw. exploity do infiltracji stron internetowych. Inaczej mówiąc są to po prostu luki, które zwykle są szybko łatane. Natomiast bez aktualizacji istnieją nadal. Dlatego aktualizacje to najlepsza ochrona WordPressa przed włamaniami.

1. Zerknijmy w Kokpit

Najłatwiej jest znaleźć wersję WordPressa , jeśli mamy dostęp do swojego loginu administratora. Wtedy wystarczy, abyśmy po zalogowaniu kliknęli w logo WordPressa w lewym, górnym rogu. Będzie tam informacja o wersji WordPressa, którą posiadamy.

Poniższa zakładka Aktualizacje, pozwoli sprawdzić czy żadna aktualizacja na nas nie czeka. Dla całkowitej pewności numer wydania najnowszej wersji znajdziemy na oficjalnej stronie WordPressa w zakładce Pobierz (lub Get WordPress).

2. Sprawdźmy poprzez frontend witryny

Z jakichś przyczyn nie możemy zalogować się do panelu administracyjnego? Żaden problem. Kliknijmy prawym przyciskiem w dowolny obszar strony i wybierzmy Wyświetl źródło strony. Następnie wyszukajmy w kodzie frazy:

„?ver="

i zajrzyjmy do sekcji „link rel=’stylesheet’”. Powinniśmy zobaczyć wiersz kończący się na „?ver=xxx”. Liczby to wersja WordPressa. Ponieważ motywy i wtyczki mogą również przechowywać tutaj informacje o swojej wersji, niekoniecznie ten sposób może okazać się przydatny.

W starszych motywach można także wyszukać:

<meta name="generator" content="WordPress 5.3" />

3. Poprzez plik readme.html

Trzecią popularną metodą jest wyszukanie wersji poprzez dodanie do adresu strony na WordPressie końcówki /readme.html Co nam to umożliwia? Każda instalacja WordPressa dodaje plik readme.html w folderze głównym witryny. O ile właściciel witryny nie wyłączył dostępu do tego pliku, możemy uzyskać do niego dostęp. Jeśli strona jest nieaktualna, na górze pliku zobaczymy wersję WordPressa.

W przypadku WordPressów na JDM.pl nie jest na szczęście to możliwe. 🙂

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments