Skąd się wzięły widgety blokowe

Skąd się wzięły widgety blokowe

Widgety WordPress to dynamiczne elementy treści, które można dodawać do obszarów gotowych do ich stosowania, takich jak paski boczne. Powstanie widgetów przyczyniło się do dynamicznego rozwoju stron na WordPressie, ale jednocześnie po 14 latach od pierwszej publikacji, nastąpiły zmiany…

Jak powstały widżety

Widgety zostały wprowadzone już w maju 2007 roku w wersji 2.2 WordPressa, a ich celem było zapewnienie użytkownikom łatwego sposobu dodawania dostosowywalnych elementów do ich witryny. Co najważniejsze odbywało się to bez konieczności wielokrotnego wstawiania tego samego elementu na końcu postów na blogu lub edytowania plików motywu WordPressa w celu utworzenia paska bocznego. Można śmiało stwierdzić, że funkcjonalność była tutaj na pierwszym miejscu.

Widgety znacznie ułatwiły użytkownikom tworzenie idealnego bloga na WordPressie, umożliwiając im proste dodawanie banerów, przycisków i wszelkich odsyłaczy lub formularzy. Dlatego też stopniowo prawie wszystkie motywy WordPress dostosowywały się do nowych trendów, posiadając już nie tylko paski boczne, ale inne obszary, które obsługiwały widżety.

Edytor widgetów w WordPressie wyglądał tak, dopóki WordPress 5.8 nie został wydany w 2021 roku. I tu nastąpiła niemała rewolucja.

Obsługa starszego typu widgetów

Widgety starszego typu były proste do obsługi. Wystarczyło przeciągnąć je z lewej strony nadany obszar, bez konieczności zapisów. Raz, dwa i gotowe. Można powiedzieć, że ten układ się sprawdzał. Jeżeli brakowało jakichś rozwiązań, najczęściej można się było posiłkować takim blokiem, jak własny HTML.

Powstanie edytora blokowego

Bloki to elementy, które użytkownicy mogą dodawać do obszaru za pomocą edytora treści WordPress. WordPress przeszedł na ten oparty na blokach edytor treści w wersji 5.0.

Możesz go również zobaczyć jako edytora Gutenberga, co było jego kryptonimem rozwojowym. Bloki są bardzo podobne do widżetów, ponieważ każdy z nich obsługuje pojedynczy element strony lub posta. Jednak w przeciwieństwie do widżetów, bloki zostały wprowadzone tylko jako część edytora postów i stron, co oznacza, że nie można ich było łatwo dodawać do obszarów takich jak stopka witryny czy pasek boczny. To jednak wkrótce się miało zmienić.

Widgety blokowe – po co?

Twórcy WordPressa planowali dostosować edytor bloków do edycji wszystkich obszarów WordPressa, w tym obszarów gotowych na widgety. Wydawało się to chybionym pomysłem, jednakże ostatecznie w WordPressie 5.8 wprowadzono nowy edytor widgetów oparty na blokach.

Możemy teraz używać bloków w obszarach gotowych do tworzenia widgetów w motywach. Jednocześnie wiele starszych typów widgetów przestała funkcjonować. WordPress zmierza w kierunku korzystania z bardziej intuicyjnego i ujednoliconego sposobu edytowania treści w witrynie. Czy słusznie? Twórcy motywów WordPress i wtyczek już dostosowują i dodają obsługę edytora bloków w swoich produktach, jednak wiele motywów nadal korzysta ze starszych widżetów. Podobnie wiele wtyczek WordPress nadal używa skrótów i starszych widżetów. Ta sytuacja pozostanie z nami jeszcze przez dłuższy czas.

Dla tych wszystkich, którzy nie mogą przyzwyczaić się do widgetów blokowych, pozostaje alternatywa w postaci wtyczki Klasyczne Widgety. Cieszy się ona dużą popularnością i jest tworzona przez społeczność WordPressa.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments