Różne rodzaje blogów – przegląd

Różne rodzaje blogów – przegląd

Istnieje wiele różnych rodzajów blogów obejmujących szeroki zakres tematów, zainteresowań i odbiorców. Aby odnieść sukces jako bloger, musimy planować z wyprzedzeniem i wybrać niszę, która nam odpowiada. Witryna na WordPressie spełni wszystkie kryteria, aby być idealną platformą blogową – wszak jest to system zarządzania treścią (CMS).

Blogi lifestylowe (o stylu życia)

Jedne z najbardziej popularnych blogów na świecie. Mają wielu czytelników zainteresowanych różnymi tematami, począwszy od sztuki i kultury przez podróże po osobiste refleksje autora. To pojemna kategoria, która zgrabnie prowadzona, pozwala łączyć cechy bloga osobistego ze specjalistycznym. Blogi lifestylowe nie narzucają czytelnikowi stylu życia, ale pokazują, w jakich kierunkach może podążać. Często zawierają praktyczne rady, czerpiąc garściami z branży fashion, rodzicielstwa czy aranżacji wnętrz. Jednym słowem wszystko pod jednym dachem, ale absolutnie bez chaosu.

Blogi parentingowe

Blogi poświęcone rodzicielstwu są ciągle na topie. Od ciąży po wiek niemowlęcy i przedszkolny, a także dla rodziców uczniów – wiek dziecka nie jest tutaj przeszkodą. Pisane regularnie, znajdują stałe grono odbiorców w rodzicach oraz osobach dopiero planujących rodzicielstwo.

Blogi modowe

Rynek mody to duża branża z ogromną globalną publicznością. Topowi blogerzy branży fashion bywają na pokazach oraz często nawiązują współpracę z markami. Wybić się w niej nie jest łatwo, liczy się jednak determinacja oraz pomysł. Tego typu blogi przyciągają kreatywnych ludzi, którzy zwracają uwagę na styl oraz modę.

Blogi podróżnicze

Blogi podróżnicze z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne. Ludzie zawsze szukają wskazówek dotyczących podróży, porad i przewodników po miejscach docelowych. Natomiast najbardziej cenne są te informacje, które pochodzą od samych zwiedzających, a nie są reklamami danych obiektów. Odbiorcy cenią są obiektywizm oraz relacje z pierwszej ręki. Nie musimy jeździć daleko, często bardzo ciekawe są informacje z lokalnych stron, których nie można znaleźć w innym miejscu w sieci.

Blogi kulinarne

Blogi kulinarne to kolejny popularny typ blogów. Przyciąga wielu czytelników zainteresowanych przepisami, składnikami, zdrowym odżywianiem, wyśmienitą kuchnią i innymi historiami związanymi z jedzeniem. Blogi kulinarne mogą zawierać swoje autorskie przepisy, ale również mogą zamieszczać recenzje z wyjść do restauracji czy na eventy związane z jedzeniem.

Blogi o sztuce / kulturze / książkach

Blogi z recenzjami książek, ale także wystaw czy ogólnie poświęcone kulturze mają stałą rzeszę odbiorców. W czasach bardzo rozrośniętej cyfryzacji, ludzie nadal chętnie czytają, odwiedzają muzea czy szukają oderwania od rzeczywistości w dziełach sztuki. Dodatkowo to pojemna kategoria, która oprócz wspomnianych recenzji, może zawierać ciekawostki dotyczące artystów czy miejsc z nimi związanych.

Blogi techniczne / technologiczne / specjalizacyjne

Temat rzeka. Skierowane dla osób, których interesują zarówno nowe technologie, jaki pasjonatów majsterkowania. Zależnie od tematu mogą być ściśle specjalistyczne lub gromadzić szerokie grono odbiorców. Na pewno wymagają specjalizacji w temacie oraz stałego pogłębiania wiedzy. Łatwo tutaj jednak znaleźć swoją niszę.

W pisaniu bloga liczy się regularność, kreatywność oraz profesjonalizm. Chociaż od lat wieszczy się upadek blogosfery ten nadal nie nastał. To co powyżej, to tylko pewna inspiracja, bo pisać można naprawdę o wszystkim i zawsze znajdzie się swojego odbiorcę.

Jeżeli informacja w social mediach żyje przez krótką chwilę, ta na blogu o wiele dłużej. Niech za przykład posłuży ten blog, który w tym roku (2023) obchodzi już piąte urodziny i cieszy się ciągłym zainteresowaniem klientów oraz sympatyków JDM.pl i WordPressa.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments