Regeneracja miniatur w WordPressie

Regeneracja miniatur w WordPressie

Przy przesyłaniu obrazów WordPress automatycznie tworzy ich mniejsze wersje, które potocznie nazywamy miniaturami. Ich wielkość możemy zmodyfikować w ustawieniach WordPressa tak, aby były dla nas jak najbardziej użyteczne. Jednak te działania sprawią, że wgrane utworzone wcześniej przez CMS obrazy staną się niewyraźne. Podobna sytuacja może mieć miejsce, kiedy na przykład zmienimy motyw. Aby to naprawić, wystarczy, że dokonamy regeneracji miniatur za pomocą odpowiedniej wtyczki.

Regenerate Thumbnails – odnawianie miniaturek

Do odświeżenia naszych miniatur korzystamy z bezpłatnej wtyczki Regenerate Thumbnails. Jak zauważył twórca, jest ona przydatna gdy:

  • dodano nowy rozmiar miniatur i chcemy, aby poprzednio przesyłane obrazy miały miniatury w tym rozmiarze oraz odpowiedniej jakości,
  • zmieniliśmy wymiary istniejących obrazów np. w ustawieniach działu Media,
  • przełączyliśmy się na nowy motyw na WordPressie, który wykorzystuje obrazy o innym rozmiarze np. te użyte jako wyróżniające w blogu.

Plugin szybko zyskał na popularności i warto zauważyć, że mimo śmierci jego twórcy Alexa Millsa w 2019 roku, wtyczka jest nadal rozwijana przez Automattic i członków społeczności WordPress.

Regeneracja miniatur w WordPressie krok po kroku

Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki (sprawdźmy autorstwo, gdyż jest kilka podobnych, a nie tak skutecznych pluginów), przechodzimy do jej ustawień.

Ustawienia znajdziemy w Kokpicie naszego WordPressa w dziale Narzędzia.

Aby przetworzyć konkretny obraz, odwiedźmy swoją bibliotekę multimediów i kliknijmy łącze lub przycisk Wygeneruj ponownie miniatury. Natomiast aby zregenerować wiele obrazów, możemy zaznaczyć je w widoku zbiorczym Mediów i następnie skorzystać z działań masowych.

Możemy też skupić się na wszystkich obrazach i wówczas obsługujemy regenerację z pozycji wtyczki. Przy czym możemy:

  • zaznaczając pierwszy checkbox – pominąć regenerację istniejących miniatur o prawidłowym rozmiarze (proces przebiegnie szybciej);
  • zaznaczając drugi checkbox – usunąć pliki miniatur dla starych, niezarejestrowanych rozmiarów, aby zwolnić miejsce na serwerze (może to jednak spowodować uszkodzenie obrazów w Twoich postach i stronach).

Następnie wciskamy odpowiednio – albo regenerację wszystkich obrazów, albo tylko wyróżniających i czekamy na zakończenie procesu.

I gotowe! Nasze obrazy zostały zregenerowane. Proces możemy powtarzać wielokrotnie, jeżeli zajdzie taka potrzeba przez np, kilkukrotną zmianę motywu etc.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments