Naciśnij na odpowiednie pytanie, aby zobaczyć odpowiedź:
Korzystając z naszych usług hostingowych zalecane jest ustawienia dla domeny obu poniższych adresów DNS:
jola.ns.jdm.pl
darek.ns.jdm.pl
Zmiany dokonujemy u aktualnego operatora domeny.
Sytuacja taka zachodzi w momencie, kiedy przenosimy domenę na inny serwer lub rejestrujemy nową. Jest to po prostu rozpowszechnienie nowego adresu IP. Całość trwa do 72 h.
Zobacz też: Dlaczego propagacja DNS tyle trwa
Najprościej ujmując jest końcówka po nazwie strony czyli np. .com, .pl, .net Możemy wybrać takie rozszerzenie, które uznamy za najlepsze, pamiętając, że różni je m.in. dostępność, czy opłata za przedłużenie.
Zobacz też: ciekawe rozszerzenia domen
Aby wybrać właściwą domenę, polecamy zapoznać się z poradnikiem wybór domeny w 7 krokach. Istotne jest, aby nasza domena była wolna do rejestracji, była łatwa do zapamiętania i przyjazna dla użytkownika.
Kliknij i sprawdź bieżący cennik domen. Zwróć uwagę na cenę rejestracji (pierwszy rok dla nowej domeny) oraz opłatę za przedłużenie.
Transfer domeny jest to inaczej zmiana rejestratora domeny, czyli firmy, która zapewnia obsługę techniczną i finansową domeny. Transfer nie jest wymagany do migracji strony, ale jest często wybieraną opcją, aby mieć wszystkie usługi u jednego operatora lub korzystniejszą cenę.
Zobacz też: transfer krok po kroku
Przekierowanie umożliwia zachowanie dotychczasowego rejestratora domeny, ale odczytanie strony z innych serwerów. Jeśli wybierasz przekierowanie domeny do JDM.pl – opłatę za domenę nadal uiszczasz u poprzedniego operatora. Aby wykonać prawidłowo przekierowanie, musimy ustawić odpowiednie DNS u poprzedniego operatora.
To zależy, która opcja wydaje się nam korzystniejsza. W praktyce Klienci decydują się najczęściej na transfer domeny, ewentualnie po czasie oczekiwania na wydanie kodu Authinfo (na ten czas ustawiamy przekierowanie).
Zobacz też: transfer a przekierowanie – co wybrać
Transfer domeny PL potwierdza się klikając w link, który przychodzi w mailu podanym przy rejestracji domeny (u poprzedniego operatora). Bez tego transfer nie jest możliwy. W przypadku innych rozszerzeń jest różnie – informację tę podajemy indywidualnie przy procedurze transferu.
Kof authinfo to kod autoryzujący domenę, za pomocą którego można wykonać transfer domeny do innego operatora.
Należy ustalić, dlaczego nie został wydany kod authinfo. Czy domena jest zarejestrowana na nasze dane?
Kod authinfo do domeny, której jesteśmy rejestratorem, można pobrać w panelu klienta w dziale Domeny, po wybraniu szczegółów danej domeny. Kod authinfo przyjdzie na adres mailowy przypisany do domeny.
Cesja domeny to zmiana abonenta domeny. Jest możliwa na podstawie wniosku dotychczasowego abonenta domeny do rejestratora domeny. Cesja jest bezpłatna.
Cykl życia domeny to inaczej czas od jej rejestracji po powrót do puli wolnych domeny. Etapy w cyklu życia mogą się różnić zależnie od rozszerzenia domeny.
Zobacz też: Cykl życia domeny więcej informacji
Rejestracja domeny (następuje w chwili jej opłacenia i trwa 365 dni).
Brak odnowienia powoduje umieszczenie w kwarantannie na 30 dni (domena zostanie wyłączona, jej ponowna aktywacja następuje po opłaceniu domeny oraz opłaty za przywrócenie).
Jeśli w trakcie kwarantanny domena nie zostanie opłacona, wraca do puli wolnych domen.
Należy zarejestrować nową domeną, a następnie można poprzez zgłoszenie poprosić o zmianę domenę. Ma to jednak duże konsekwencje dla SEO.
Zobacz też: Płynna zmiana domeny.
Warto zmienić domenę, kiedy popełnimy błąd przy rejestracji, otrzymujemy informacje zwrotne, że nazwa jest trudna do zapamiętania, klienci popełniają w niej literówki itp. Im szybciej nastąpi wówczas zmiana tym lepiej. W przypadku zmiany domeny, nie ma możliwości zwrotu opłaty za zarejestrowaną wcześniejszą nazwę.
Więcej w artykule: Kiedy warto zmienić domenę na inną
Nie ma takiej możliwości. Można spróbować natomiast odsprzedać domenę. Nie ma także obowiązku jej przedłużenia, więc de facto poniesiony koszt jest jednorazowy.
Subdomena to rozszerzony adres dla danej domeny, który można użyć do innego projektu, np. nowej strony internetowej. Może to być np. adres sklep.mojadomena.pl
Aby dodać subdomenę należy napisać zgłoszenie przez panel klienta. Subdomena może być albo przekierowaniem do istniejącej podstrony, albo może pod nią istnieć osobna instancja WordPressa.
Aby przedłużyć domenę wystarczy ją opłacić na kolejny rok, nie przekraczając terminu wyznaczonego na fakturze. W innym wypadku może okazać się konieczne odpłatne przywrócenie domeny.
Jeżeli domena już wygasła i jest nieaktywna, ale nie wróciła do puli wolnych domen (czyli nie można jej na nowo zarejestrować), można skorzystać z opcji przywracania. Przywracanie domeny to usługa płatna, jej koszt zależy od rodzaju domeny.
Można poczekać, aż domena wróci do puli wolnych domen i zarejestrować ją ponownie. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że inna osoba nie zrobi tego wcześniej.