Polityka prywatności w WordPressie

Polityka prywatności w WordPressie

Kilka lat temu światło ujrzały przepisy określane mianem RODO. Od tego czasu problem polityki prywatności przewija się wielokrotnie w pytaniach o CMS WordPress. Czym jest polityka prywatności? Najkrócej ujmując jest to dokument, który informuje użytkowników naszej strony jakie dane osobowe są o nich zbierane i jak będą wykorzystywane – na przykład poprzez Google Analytics. Jako hosting spełniamy obowiązki wynikające z RODO m.in. poprzez udostępnianie umowy powierzenia danych. Na terenie naszego kraju nadzór nad przetwarzaniem danych osobowych sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Czy WordPress dodaje politykę prywatności?

Jasno trzeba podkreślić – razem z instalacją WordPressa, nie jest instalowana ani dodawana żadna polityka prywatności. Natomiast istotnie strona pod taką nazwą jest tworzona (i zapisywana jako szkic) przy aktywacji wtyczki WooCommerce, ale należy taką stronę uzupełnić własnymi danymi zgodnie ze stanem faktycznym.

Skąd wziąć politykę prywatności?

Wzór polityki prywatności możemy znaleźć w sieci lub kupić u prawnika. W tym drugim przypadku od razu warto skonsultować wszelkie wątpliwości. Przed przystąpieniem do wypełniania polityki, warto zastanowić się w jaki sposób zbieramy i przetwarzamy informacje, komu możemy je udostępniać (np. firmom kurierskim w celu realizacji zamówienia itp.). Należy też odróżnić politykę prywatności od regulaminu sklepu, który będzie zawierał zasady dotyczące sprzedaży i realizacji transakcji.

Gotową politykę prywatności umieszczamy na odrębnej podstronie, którą podlinkowujemy w widocznym miejscu (najczęściej w stopce). Dla własnego spokoju zalecamy każdemu umieszczenie polityki prywatności – niezależnie czy prowadzi on sklep, blog czy posiada tylko prostą stronę opartą o WordPressa. Zapis może być krótki, możemy nie zbierać zbyt wielu danych, najważniejsze, aby użytkownik miał dostęp do tych informacji.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments