Po co się używa subdomeny

Po co się używa subdomeny

Subdomeny – używać czy nie? A jeżeli używać, to w jakiej sytuacji. Zapraszamy do krótkiego przewodnika, który odpowiada na pytanie po co się używa subdomeny.

Czym jest subdomena

Subdomena to prefiks dodawany do głównej nazwy domeny w celu oddzielenia sekcji witryny. Czyli na przykład blog.nazwawitryny.pl

Po co się używa subdomeny

Możemy używać subdomen przede wszystkim do zarządzania rozbudowanymi elementami, które wymagają własnej hierarchii treści, takimi jak sklepy internetowe, blogi czy platformy wsparcia. Innymi słowy subdomeny przydadzą się, kiedy mamy rozbudowaną strukturę w ramach jednej nazwy (np. firmy), którą chcemy jednak zarządzać osobno. Często jest to dobre rozwiązanie pod względem technicznym. Jeśli posiadamy duży blog, o dużym ruchu i chcemy dodatkowo mieć sklep, który również będzie generował bardzo duży ruch, warto rozważyć dwie instancje WordPressa – np. blog na domenie głównej, a sklep w subdomenie.

Jeśli na przykład prowadzisz sieć sklepów stacjonarnych lub restauracji, możesz rozważyć umieszczenie poszczególnych witryn pod danymi subdomenami np. wroclaw.mojarestauracja.pl, warszawa.mojarestauracja.pl itp. Wszystko zależy od celu, sposobu komunikacji z użytkownikami oraz możliwościami zarządzania stroną.

Jak działają subdomeny

Subdomeny co do zasady, działają jako oddzielna strona internetowa od swojej domeny. Oznacza to, że np. blog.twojadomena.pl nie będzie pozycjonował treści na twojadomena.pl i odwrotnie. Oczywiście są od tego wyjątki, dlatego zawsze należy zastanowić się, kiedy chcemy użyć osobnej instancji WordPressa, a kiedy jedynie przekierowania z subdomeny na podstronę naszej witryny głównej. Przykładem jest nasz blog:

  • jego właściwy adres to jdm.pl/blog/
  • subdomena blog.jdm.pl pozwala na prostsze zapamiętanie adresu strony przez odbiorców, jednocześnie jedynie przekierowuje na docelowy adres.

To rozwiązanie najprościej ujmując pozwala na to, aby blog działał na korzyść SEO strony głównej. Jednocześnie nadal mamy adres w subdomenie, który łatwo podawać np. w social mediach czy korespondencji mailowej.

O czym warto pamiętać w subdomenie

Bez względu na potrzebę tworzenia subdomeny, jej nazwa powinna odbiorcom jasno zasygnalizować cel samodzielnej witryny. Subdomena oczywiście również musi mieć certyfikat SSL.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments