Pełne posty a streszczenia lub fragmenty wpisów w WordPressie

Pełne posty a streszczenia lub fragmenty wpisów w WordPressie

WordPress wyświetla oraz linkuję nasze wpisy z wielu stron, takich jak strona główna, archiwum kategorii, archiwum tagów, archiwum dat, strony autorów itp. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak duża jest to liczba i jak ważne jest zachowanie prawidłowego wyświetlania.

Domyślne wyświetlanie artykułów w WordPressie

Domyślnie WordPress pokazuje pełną treść artykułu na tych wszystkich podstronach. Może to ujemnie wpłynąć na SEO Twojej witryny, ponieważ wyszukiwarki mogą uznać to za zduplikowaną treść. Pełne artykuły spowalniają również ładowanie stron archiwum oraz są mniej wygodne w przeglądaniu zawartości przez użytkowników. Wraz z erą urządzeń mobilnych, coraz trudniej jest także scrollować długie artykuły, aby znaleźć interesujący nas fragment na stronie internetowej.

Wyświetlanie wszędzie pełnych artykułów również wpływa na liczbę wyświetleń strony. Na przykład użytkownicy, którzy subskrybują nasz kanał RSS, będą mogli przeczytać cały artykuł w swoim czytniku kanałów bez konieczności odwiedzania naszej witryny. A przecież zależy nam na naszych odbiorcach. I chociaż dla wielu osób czytniki mogą wydawać się przestarzałe, nadal jest całkiem spora grupa odbiorców, która z nich korzysta.

Czytniki RSS nadal istnieją. Feedly, wieloplatformowy czytnik, ma ponad 5 milionów pobrań na samym Androidzie. Z drugiej strony Flipboard radzi sobie jeszcze lepiej z ponad 500 milionami pobrań w momencie pisania. (źrodło)

Nie powinniśmy zatem ignorować tej grupy odbiorców i skierować ruch na naszą stronę. Najprostszym sposobem rozwiązania tego problemu jest wyświetlanie streszczeń lub fragmentów zamiast pełnych artykułów.

Jak wyświetlić fragment artykułu w WordPressie

Możemy to zrobić, przechodząc do Ustawienia -> Czytanie i wybierając Zajawka.

Pełne posty a streszczenia

Używanie fragmentów sprawi, że strony ładują się szybciej, ponieważ będziemy ładować tylko niewielką część każdego artykułu. Zajawki będą widoczne:

  • strona główna witryny (jeśli wyświetla posty na blogu),
  • archiwa dla kategorii i tagów,
  • strona wpisów (jeżeli mamy statyczną stronę główną).

Pełne posty a streszczenia w danym motywie

Wiele motywów WordPress jest skonfigurowanych tak, aby domyślnie używały fragmentów w miejscach takich, jak strona główna. Warto przejrzeć ustawienia konkretnego motywu, aby zdecydować się, jaki układ chcemy zachować. Dzięki temu strona stanie się przyjazna dla użytkownika, a tym samym będzie chętniej odwiedzana i polecana. Użyteczność i wygoda odbiorców zaczyna mieć znaczenie, jak nigdy wcześniej.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments