Omnibus – jaka wtyczka do WordPressa?

Omnibus – jaka wtyczka do WordPressa?

Chociaż zapowiadana od kilku miesięcy, Dyrektywa Omnibus (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161) przyniosła na polskich stronach internetowych niemałe zamieszanie, porównywalne do tego z wdrożeniem RODO. Poniżej przedstawiamy przegląd wtyczek dla WordPressa, które pomogą wdrożyć konieczne zmiany dla sklepów opartych na WooCommerce.

Dyrektywa Omnibus a konieczne zmiany na stronach

Po co w ogóle w życie weszła Dyrektywa Omnibus? Jej celem jest lepsza ochrona praw konsumentów, także poprzez wyświetlanie cen towarów sprzed okresu promocji. I właśnie to zagadnienie jest głównym przedmiotem omawianych rozwiązań technicznych dla sklepu na WooCommerce czy Easy Digital Downloads. Ponadto Dyrektywa ma na celu:

  • zwiększej transparentności zakupów on-line,
  • zakończenie praktyk nieuczciwego podnoszenia cen przed promocją,
  • poszerzenie ochrony konsumentów poprzez wprowadzenie konkretnych zmian w regulaminach sprzedaży.

Dyrektywa wprowadza także obowiązek weryfikacji opinii o produktach, które zamieszczane są na stronie internetowej. Ma to ukrócić proceder zamieszczania fałszywych opinii, które wprowadzałyby w błąd oraz celowe usuwanie opinii negatywnych. Wobec tego to do prowadzących sprzedaż należy decyzja, czy będą udostępniać konsumentom opinie o produktach, a jeśli tak – w jaki sposób będą one weryfikowalne.

Wtyczki w WordPressie do Omnibusa – ich rola

Rolą wtyczek w WordPressie dla Omnibusa jest umożliwienie spełnienia warunku wyświetlania najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni. Dlatego konieczność ich instalacji spoczywa wyłącznie na tych stronach, które posiadają aktywny sklep z produktami.

Do wyboru mamy wtyczki bezpłatne lub płatne, z której skorzystamy zależy od naszych preferencji oraz asortymentu naszego sklepu. Zaznaczono bowiem, że w przypadku produktów z krótką datą przydatności do spożycia (szybko psujących się) – sprzedawca ma uwidaczniać aktualną cenę i tę sprzed pierwszego zastosowania obniżki. Ale za to w przypadku wszystkich produktów będących w ofercie przedsiębiorcy krócej niż 30 dni – najniższą cenę od rozpoczęcia sprzedaży do wprowadzenia promocji. W efekcie większość sklepów stosuje wyświetlanie informacji o zmianach cenowych dla wszystkich oferowanych produktów.

Bezpłatne wtyczki do WordPressa Omnibus

W repozytorium WordPressa znajdziemy różne bezpłatne wtyczki – przyjrzymy się trzem z nich. Pierwsza to bezpłatna Omnibus — Pokaż najniższą cenę produktu autorstwa Marcina Pietrzaka.

Wtyczka:

  • Zapisuje aktualną cenę i utrzymuje ją przez co najmniej 30 dni (w zależności od ustawień).
  • Dodaje dwa dodatkowe pola w widoku edycji produktu lub kursu – dla najniższej ceny i daty wejścia w życie.
  • Wyświetla informacje w produkcie.

Według twórcy współpracuje z WooCommerce, Easy Digital Downloads, LearnPress, Tutor LMS z WooCommerce, YITH WooCommerce Product Bundles.

Alternatywą jest PerfectWP – WC Omnibus, autorstwa PerfectWP. Wtyczka w języku polskim i angielskim. Oferuje:

  • Wyświetlanie najniższej ceny w ciągu ostatnich 30 dni, gdy produkt jest w promocji,
  • Śledzenie wszystkich zmian cen,
  • Działa poprawnie z produktami podlegającymi opodatkowaniu
  • Dla programistów, którzy potrzebują wyświetlić informacje o niestandardowym miejscu zapewnia shortcode [pwp_wco_omnibus_information].

Ostatnią propozycją jest WC Price History autorstwa Konrada Karpieszuka. Wtyczka nie posiada żadnych ekranów konfiguracyjnych. Jeśli ta opcja jest włączona, wtyczka śledzi zmiany cen. Gdy produkt jest wyświetlany w sklepie, wtyczka dodaje – pod ceną produktu – informację o najniższej cenie w ciągu ostatnich 30 dni.

Płatne wtyczki do WordPressa Omnibus

Płatną wtyczką do WordPressa jest Omnibus oferowany przez firmę WP Desk. Na tle innych rozwiązań wyróżnia się spersonalizowaniem lokalizacji wyświetlania ostatniej ceny. Ponadto, jak zapewniają twórcy umożliwia m.in. wybór dowolnego zakresu dat, z którego ma być pobierana najniższa cena oraz dostosowanie treści wiadomości o najniższej cenie. Wtyczka nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

Cena wtyczki zależy od liczby instancji, na którą chcemy ją zainstalować.

Wtyczki do WordPressa – zmiana regulaminów

Zmiana regulaminów sklepów internetowych nie podlega żadnym wtyczkom. Regulamin sklepu należy zweryfikować z prawnikiem, a następnie zamieścić aktualizacje na stronie internetowej i powiadomić o tym klientów. Nie należy korzystać z gotowych generatorów, natomiast możemy użyć zakupionych wzorów do samodzielnego wypełnienia.

Wdrożenie zaleceń Dyrektywy nie jest trudne i warto na pewno podejść do tego spokojnie, analizując jak odnosi się ona do naszego sklepu internetowego. Wybór właściwej wtyczki powinien być podyktowany realnymi potrzebami oraz preferencjami zarządzającego sklepem.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 rok temu

Cześć, tu autor wymienionej tu wtyczki WC Price History 🙂 Dziękuję za opisanie wtyczki, chcę tylko uzupełnić, że od czasu publikacji tego wpisu wtyczka dostała już ekran konfiguracyjny i sporo nowości.

Adam
Adam
7 miesięcy temu
Reply to  Konrad

Szkoda bo im wiecej bzdetów, tym „ciezej” ma pokazywac historie jedna tablica i koniec

nieadam
nieadam
3 miesięcy temu
Reply to  Adam

niestety zyjemy w wolnym kraju i ktoś może uważać, że potrzebuje inną funkcję niz wszystkowiedzący pan adam?