Obrazek wyróżniający a okładka w WordPressie

Obrazek wyróżniający a okładka w WordPressie

Razem z nastaniem Gutenberga pojawił się blok Okładka, który umożliwia dodawanie obrazów okładek do postów i stron. Czym różni się od znanego wcześniej obrazka wyróżniającego?

Okładka

Okładka to zwykle szeroki obraz, który możemy zastosować do podziału treści w naszym artykule lub na stronie. Jest to element blokowy strony.

To przykładowa okładka

Jeżeli dodamy odpowiednią kolorystycznie nakładkę, sprawiamy, że artykuł stanie się bardziej zróżnicowany. Dodana nakładka tekstowa szybciej pozwoli zorientować się czytelnikom, o czym jest dany fragment tekstu. Jest to alternatywa dla tradycyjnych śródtytułów, które są chętnie stosowane przez blogerów.

Dzięki obrazom okładek mamy możliwość oddzielenia sekcji w bardziej atrakcyjny wizualnie sposób.

Obrazek wyróżniający

Obraz wyróżniony (nazywany niekiedy miniaturką postu) to główny obraz artykułu, który najczęściej obrazuje jego treść (a przynajmniej powinien to robić). Obrazki wyróżniające wyświetlane są w witrynie w wielu widocznych miejscach np. pojedynczych postach, archiwalnych stronach blogów, a także na stronach głównych.

Oprócz tego obrazki wyróżniające są również wyświetlane w kanałach mediów społecznościowych, gdy artykuł jest udostępniany. Oto obrazek wyróżniający, który dodaliśmy do naszego tekstu:

Odpowiednio zaprojektowane obrazki wyróżniające dają użytkownikom szybki wgląd w treść i zachęcają ich do przeczytania całego artykułu. Obrazek wyróżniający ustawiamy w bocznym panelu wpisu. Obsługują go praktycznie wszystkie motywy. Przed publikacją warto przyjrzeć się podglądowi wpisu, aby upewnić się, że wymiary obrazka wyróżniającego są odpowiednie. Niestety, nie ma tu jednego, uniwersalnego wymiaru – wszystko zależy od rodzaju używanego motywu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julian
Julian
3 miesięcy temu

Na stronie internetowej dla której robię między innymi grafiki obrazek wyróżniający pojawia się również w górnej prawej części danego wpisu. Grafika jaką dałem jako obrazek wyróżniający składa się z ikony oraz tytułu. Chciałbym aby ten obrazek na górze był tylko wyciętym fragmentem (ikoną) z całego obrazka wyróżniającego. Czy jest taka możliwość aby to zrobić? Próbowałem poprzez kadrowanie z wybraniem opcji „wszystkie poza miniaturką” oraz „tylko miniaturka”. Niestety te rozwiązania nie dają rezultatu jakiego szukam. Pierwsza z nich sprawia że skadrowany obrazek jest tak samo i na górze strony, i na liście wpisów. Druga z nich kadruje obrazek tylko w małym… Czytaj więcej »