Korzystanie z widoku listy w Gutenbergu

Korzystanie z widoku listy w Gutenbergu

Poruszanie się po edytorze blokowym Gutenbergu może być skomplikowane dla początkujących użytkowników. Ogólne zasady omówiliśmy w tekście o nawigacji. Dziś skupimy się szczegółowo na opcji widok listy, o której istnieniu często zapominamy.

Opcja ta jest dostępna w lewym, górnym rogu i pozwala na śledzenie struktury wpisu lub podstrony.

Dodając kolejny element blokowy pojawi się on automatycznie w widoku listy.

Do czego służy widok listy

Jeżeli nasz wpis lub podstrona będzie bardzo rozbudowana, wtedy dzięki skorzystaniu z widoku listy szybko odnajdziemy potrzebny fragment. Możliwe jest również jego przeniesienie lub edytowanie. W tym celu należy kliknąć w trzy kropki obok danego bloku.

Przyjrzyjmy się możliwym opcjom. Możemy m.in. skopiować dany blok, wstawić blok powyżej lub poniżej, ale również zablokować. Opcja blokuj pozwala na:

  • zapobieganie przenoszeniu,
  • zapobieganie usunięciu.

W przypadku zablokowania bloku obok niego pojawi się kłódka, dzięki której szybko rozpoznamy, który element zablokowaliśmy.

Korzystanie z widoku listy może znacząco wpłynąć na komfort naszej pracy. Dzięki niej lepiej zapanujemy nad strukturą wpisu lub strony, jak również szybciej ją zmodyfikujemy. Istotne jest, że w każdym momencie możemy podgląd wyłączyć lub włączyć bez żadnych konsekwencji. Opcja ta jest natywna w WordPressie i korzystanie z niej nie wymaga dodatkowych pluginów lub zmian.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments