Jak wybrać rejestratora domeny?

Jak wybrać rejestratora domeny?

Rejestratorzy domen to firmy odpowiedzialne za rejestrację i zarządzanie nazwami domen dla wszystkich witryn na całym świecie. Każdy rejestrator ustala własną politykę handlową – on decyduje, jakie rozszerzenia chce mieć w ofercie. Wszystkie nazwy domen są przechowywane w scentralizowanej bazie danych zwanej rejestrem. Aby nazwa domeny została rozpoznana, musi zostać dodana do tej bazy danych wraz ze wszystkimi powiązanymi informacjami na jej temat. Do tego rejestru ma dostęp rejestrator domen, który będzie działał w naszym imieniu.

Dlaczego wybór rejestratora domeny jest ważny?

Nazwy domen sprawiają, że internet jest łatwy w użyciu dla każdego. Bez nazw domen, aby odwiedzić strony internetowe, musielibyśmy wprowadzić długie ciągi cyfr zwanych adresami IP. O tym, jak dokonać zakupu właściwej domeny pisaliśmy już wielokrotnie. Równie ważny jest wybór rejestratora.

Wybór odpowiedniego rejestratora nazw domen jest bardzo ważny, ponieważ to on jest odpowiedzialny m.in. za:

  • wydanie kodu authinfo,
  • zmiany delegacji DNS,
  • cesje i zmiany w danych osobowych,
  • ustalenie ceny* za rejestrację oraz przedłużenie domen.

*Należy mieć na uwadze, że stawki za domeny ustalane są w oparciu o ceny ustalane przez rejestr.

Należy pamiętać, że tak duże uprawnienia rejestratora domen wynikają z faktu, że sami jesteśmy jedynie abonentami domen, nie możemy ich wykupić na własność.

Na co zwrócić uwagę wybierając rejestratora domen

  1. Cena za rejestrację i przedłużenie domeny. Jest niezwykle ważne, czy nie wykupujemy domeny w promocji, która później obciąża nas dodatkowymi opłatami w przypadku transferu. Oprócz tego sprawdźmy koszt przedłużenia, niektóre rozszerzenia są znacznie droższe od innych.
  2. Procedura wydawania kodu authinfo. Czy otrzymamy kod authinfo w prosty sposób, czy musimy np. wnioskować o jego wydanie listownie. Trudna i czasochłonna procedura uzyskania kodu authinfo sprawia, że wiele osób rezygnuje z niej, co przekreśla szansę na transfer domeny do innego operatora.
  3. Support. Sprawdź opinie o supporcie rejestratora.
  4. Czy wybrany rejestrator jest partnerem NASK. Partnerstwo jest gwarancją tego, że rejestrator ma bezpośredni kontakt z NASK i nie jest pośrednikiem.
  5. Czy rejestrator nie dolicza opłat za dodatkowe usługi, które niekoniecznie muszą nam być potrzebne. Sprawdźmy zwłaszcza te, które są wyszczególnione w dużej promocji np. po 1 zł. Aby móc mieć domenę połączoną z WordPressem, nie potrzebujesz żadnych dodatkowo płatnych usług poza osobno dobranym hostingiem.
  6. Czy mamy dostęp do strefy DNS. Nie ma obowiązku zapewnienia takiego dostępu dla klienta, a jest to przydatna funkcja nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments