Jak usunąć zbędny motyw w WordPressie

Jak usunąć zbędny motyw w WordPressie

Często w naszym WordPressie znajdują się motywy, których nie używamy. Nie ma sensu, aby były one zainstalowane. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn chcemy je zatrzymać, pamiętajmy o aktualizacjach ze względów bezpieczeństwa. Nieaktualizowane motywy, nawet jeżeli nie są przez nas używane to proszenie się o kłopoty.

Jak odinstalować motyw ze swojej witryny WordPress poprzez kokpit

Przed wykonaniem tych kroków upewnijmy się, że jesteśmy zalogowani do pulpitu nawigacyjnego WordPressa. W menu po lewej stronie wybierzmy Wygląd oraz Motywy. Przejdziemy do strony, na której możemy wyświetlić wszystkie zainstalowane motywy. Znajdźmy następnie motyw, który chcemy odinstalować.

Pamiętajmy, że jeśli mamy motyw główny i używamy motywu potomnego – musimy zostawić je oba (tak jak na powyższym przykładzie: Storefront to motyw główny + używany Child Theme od Storefront; usuwać będziemy zbędny motyw Twenty Nineteen).

Najedźmy kursorem myszy na motyw, aby wyświetlić opcję Szczegóły motywu. Kliknijmy, spowoduje to wyświetlenie okna z informacjami o motywie. W prawym dolnym rogu klikamy Usuń.

Potwierdźmy jeszcze, że na pewno chcemy usunąć motyw i gotowe. Gdy to zrobimy, motyw zostanie usunięty z naszej witryny WordPress.

Jak usunąć motyw przez SFTP

Aby usunąć motyw przez SFTP zalogujemy się poprzez klienta FTP. Następnie przejdźmy do katalogu wp-content/themes w swojej witrynie. Zobaczymy tam katalogi (foldery) odpowiadające danym motywom – skasujmy te, które nie są potrzebne (analogicznie do usuwania wtyczek).

Opcja skasowania motywu przez SFTP jest bardzo pomocna, jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy dostępu do kokpitu WordPressa, ale mamy dostęp do serwera. Czasami także motyw może powodować błąd krytyczny, wówczas po jego usunięciu WordPress użyje domyślnego motywu (lub jeśli takiego nie ma, możemy go dodać przez SFTP).

Polecamy zawsze wykonać snapshot przed rozpoczęciem usuwania motywów, na wypadek sytuacji, gdybyśmy popełnili błąd lub zwyczajnie zmienili zdanie, co do kasowania.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments