Jak ukryć treść przed wybranymi osobami w WordPressie

Jak ukryć treść przed wybranymi osobami w WordPressie

Ponieważ WordPress jest platformą do publikowania, istnieją opcje widoczności treści, które większość początkujących użytkowników pomija. Tymczasem jest to wygodny sposób, aby ukryć treść przed wybranymi osobami, które odwiedzają naszą stronę.

Hasło do wpisu

Jeśli myślimy o stworzeniu posta na blogu, którego nie chcemy, aby wszyscy przeczytali – możemy go ukryć za hasłem. Dzięki temu może on być tylko dla członków rodziny lub bliskich przyjaciół, którym do hasło podamy.

Podczas pisania posta dostępna jest opcja o nazwie Widoczność, która jest domyślnie ustawiona na Publiczny. Jeśli klikniemy w nią, zobaczymy opcje, takie jak Prywatne, Zabezpieczono hasłem. Wszystko dostępne jest w prawej stronie – w części Wpis.

Najłatwiejszym sposobem ochrony postu jest dodanie do niego hasła. Wystarczy wybrać przycisk chroniony hasłem i dodać żądane hasło. Wtedy tylko osoby (rodzina/znajomi), które znają hasło, będą mogły zobaczyć Twój post. Ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku blogów osobistych.

Należy także pamiętać, żeby ustawić hasło przed opublikowaniem treści. Jeżeli zrobimy to później, może okazać się, że wcześniej opublikowany wpis zaindeksował się już w podręcznej pamięci Google. Wówczas przez jakiś czas będzie on dostępny do przeczytania dla wszystkich osób, które otworzą jego kopię z wyników wyszukiwania.

Przykład wyświetlenia kopii wpisu o poczcie w wynikach wyszukiwania Google

Opcja prywatna widoczności wpisu

W widoczności istnieje również opcja o nazwie prywatna, która pokaże post tylko użytkownikom z poziomem administratora i edytora. Ta metoda jest często używana do testowania wszystkich błędów w poście na poziomie firmy (korporacji). Warto zauważyć, że wpisy prywatne nie są widoczne w kanałach RSS ani w wynikach wyszukiwania.

Zaawansowane opcje prywatności

Jeśli te dwie opcje to zbyt mało, możemy skorzystać z wtyczek typu memberships (np. Simple Membership). Zależnie od wybranego pluginu oraz jego konifugracji, możemy wtedy dopuścić do przeczytania wpisu określone grupy użytkowników naszej witryny. Pamiętajmy, że dotyczy to zarejestrowanych członków.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments