Jak szybko przełączyć na szkic

Jak szybko przełączyć na szkic

Czasami może okazać się, że zbyt szybko opublikowaliśmy podstronę lub wpis blogowy. Nic straconego, po prostu szybko musimy przełączyć na szkic. W ten sposób zachowamy naszą pracę, ale zniknie ona z widoku osób postronnych.

Czym jest szkic w WordPressie

W WordPressie szkic to inaczej wersja robocza czyli nieopublikowana wersja posta lub strony. Gutenberg automatycznie zapisuje nową treść jako szkic podczas pracy nad nią. Funkcja szkicu w WordPress pozwala utworzyć post i wrócić do niego w późniejszym czasie. Jednocześnie możemy zachować się odwrotnie, tzn. zmienić opublikowaną już treść na szkic.

Jak przełączyć szybko wpis lub podstronę w szkic

Przekształcić w szkic wpis lub opublikowaną stronę możemy edytując ją i zaznaczając Zmień na szkic w prawym, górnym rogu.

Pojawi się wówczas na dole przez chwilkę komunikat informujący o przekształceniu wpisu lub podstrony w szkic. Oczywiście żadne treści nie zostaną w tym wyniku utracone.

Przekształcać na szkice możemy także w spisie strony lub wpisów. Wystarczy najechać na wybrany tytuł i kliknąć Szybka edycja, a następnie szkic. Możemy też zaznaczyć tak kilka pozycji na raz.

O czym pamiętać zapisując szkic

Pamiętajmy, czy nie podlinkowaliśmy nigdzie naszego wpisu lub podstrony, którą chcemy z wersji opublikowanej przekształcić w szkic. Jeżeli tak, usuńmy to linkowanie. W innym wypadku WordPress pokaże użytkownikowi błąd 404. Sam WordPress nie usuwa bowiem linków, które prowadzą do zasobów przekształconych w szkice – tyczy się to zarówno odnośników w treści podstron lub wpisów, jak i linków w menu strony.

Jeżeli przekształcamy w szkice treści, które zostały już zaindeksowane przez Google, pamiętajmy o przekierowaniach. W innym wypadku użytkownicy wyszukiwarki zamiast do odpowiednich zasobów, także spotkają się z błędem 404.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments