Gutenberg – natywny edytor WordPressa

Gutenberg – natywny edytor WordPressa

W WordPressie do pewnego momentu page buildery były to wtyczki, które pozwalały tworzyć, edytować i dostosowywać układ witryny bez pisania kodu. Na chwilę obecną edytor pod nazwą Gutenberg jest integralną częścią WordPressa. Nie wymaga żadnych dodatkowych pluginów. Z edytora wpisów wkroczył już jakiś czas temu w pełen opcji page builder.

Jak działają page buildery?

Page buildery dodają nowy interfejs edytora do witryny WordPress, aby dostosowywanie układu strony było szybsze, łatwiejsze i bardziej elastyczne. Zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu i często mają funkcję przeciągania i upuszczania oraz wstępnie zaprojektowane szablony, układy i elementy projektu. Page buildery to po prostu kreatory stron, które zazwyczaj umożliwiają również podgląd wyglądu końcowej strony podczas edycji. Dzięki czemu projektowanie jest dużo łatwiejsze.

Tak samo działa też Gutenberg, z tą różnicą, że nie dodaje zbędnych elementów do kodu strony, nie wymaga istalacji wtyczek (chyba, że chcemy rozbudować bloki o dodatkowe), jest bezpłatny i natywnie dodawany. Mimo tego jego pojawienie się wzbudziło wiele kontrowersji.

Dlaczego ludzie chętnie sięgają po buildery?

Podczas zakładania bloga wielu początkującym trudno jest dostosować układy oraz wygląd WordPressa. Niektórzy przyzwyczajeni są do prostoty rozwiązań typu WIX i często wolą używać narzędzia do tworzenia witryn internetowych typu „przeciągnij i upuść”. Chociaż wiele motywów ma wersje demo, nadal ich edycja polega na zmianie z pozycji buildera.

Buildery przyspieszają i ułatwiają pracę, pozwalając tworzyć całkowicie niestandardowe projekty stron internetowych w WordPressie bez pisania ani jednej linii kodu. Ma to jednak swoje ciemne strony. Zbyt obciążony kod, wolne ładowanie elementów, brak podstawowych zasad budowy stron internetowych, kiedy najprostsze rzeczy zastępujemy zbyt skomplikowanymi rozwiązaniami zamiast skorzystać z czystego kodu… możemy mnożyć wady builderów.

Kiedy powstał Gutenberg

Gutenberg jako nazwa kodowa nowego edytora opartego na blokach wprowadzony został w WordPressie 5.0. Zastąpił tym samym klasyczny edytor WordPress, który był zbudowany na TinyMCE. To istotna zmiana w sposobie tworzenia treści. Nie każdemu przypadła ona do gustu, ale została w WordPressie na zawsze.

Dzięki Gutenbergowi możemy dodawać wiele typów mediów i tworzyć układ w edytorze za pomocą bloków. W kolejnych wpisach dokładnie prześledzimy jego funkcje. Nie tylko jako edytora wpisów, ale również podstron i finalnie całych motywów.

“Gutenberg meets our challenges and opportunities head on while simultaneously benefitting everyone who makes a living working in the WP ecosystem. It’s about a lot more than just blocks.”

To czy skorzystamy z Gutenberga, czy z innego pagebuildera zależy od nas. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że zawsze największe wsparcie otrzymają wszystkie natywne funkcje WordPressa. W innym wypadku jesteśmy skazani na działania komercyjnych developerów wtyczek.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments