Gutenberg a inne buildery

Gutenberg a inne buildery

W poniższym artykule zaprezentujemy kilka kluczowych różnic pomiędzy Gutenbergiem, a innymi page builderami – taki jak np. DIVI, Elementor, WP Bakery i inne.

Największą różnicą jest to, że edytor bloków jest wbudowany w podstawowe oprogramowanie WordPressa jako domyślny edytor. Natomiast inne page buildery są tworzone i obsługiwane przez zewnętrznych programistów. Zespół WordPress.org nie nazywa domyślnego edytora kreatorem stron czyli page builderem, ale zamiast tego określa go jako edytor bloków. Gutenberg przedstawiany jest jako nowoczesny sposób na edycję witryny w WordPressie.

Cena Gutenberga vs page builderów

Gutenberg jako natywny element WordPressa jest darmowy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku page builderów, wiele z nich jest płatnych, a ich cena uzależniona jest od firm, które je tworzą. Buildery mogą być całkowicie płatne (np. DIVI) lub bezpłatne jedynie w podstawowej wersji (Elementor). Gutenbergowi to nie grozi, gdyż jest stałym elementem WordPressa.

Wygląd strony i style

Edytor bloków WordPress w dużej mierze opiera się na naszych stylach motywów. Dodaje trochę własnego CSS, a nawet pozwala dodawać niestandardowe CSS dla bloków, ale nie zastępuje stylów i ustawień motywu. Natomiast page buildery do tworzenia stron mogą współpracować ze stylami motywu, ale również możliwość całkowitego przejęcia strony i nadpisania stylów własnymi. Dzięki temu zmiana motywu może być w wielu wypadkach mniej odczuwalna, gdyż lwia część podstron zachowa swój charakter.

Jeśli używamy motywu blokowego (motywy obsługujące pełną edycję witryny), możemy również edytować szablony motywów. Nasz motyw WordPress może zawierać szablony, które możemy zmieniać za pomocą edytora bloków. Jednak nie sposób zauważyć, że na obecnym etapie te szablony są dość ogólne i zapewniają funkcjonalność wyświetlania typowych stron zwykłej witryny WordPress. Nie można zaprzeczyć, że page buildery zawierają więcej gotowych szablonów i sekcji lub wzorców.

Funkcje i możliwości

Gutenberg zawiera przyzwoity zestaw domyślnych bloków obejmujących wszystkie powszechnie używane elementy treści. Możemy także zapisywać i ponownie wykorzystywać bloki w innych postach, a nawet w innych witrynach WordPress. Poza tym posiada API umożliwiające twórcom wtyczek tworzenie własnych bloków. Z drugiej strony page buildery przez lata obrosły w tysiące innych możliwości. Mają niezliczoną konfigurację dodatków, które dopiero są doganiane przez Gutenberga.

Oczywiście należy zadać sobie pytanie, czy wszystkie te opcje są nam potrzebne? Page buildery oferują bowiem zaawansowane elementy treści, w tym karuzele, suwaki, przyciski wezwania do działania, formularze kontaktowe, liczniki czasu i inne. Czy ze wszystkich na pewno skorzystamy?

Wygoda użytkowania

Edytor bloków WordPress nie jest narzędziem do projektowania typu „przeciągnij i upuść” (przynajmniej nie w swojej obecnej formie). Możemy dodawać bloki i przesuwać je w górę iw dół, ale nie możemy regulować ich szerokości/wysokości za pomocą myszy, przesuwać bloków obok siebie ani tworzyć złożonych układów. Takie funkcje zawierają inne page buildery.

Czy zatem należy odejść od Gutenberga? Na pewno nie. Jest on lekki i wygodny, a także darmowy. Stale się rozwija, a bloki są coraz lepsze oraz rozbudowane. Warto uczyć się jego obsługi i tworzyć na nim witryny, a jednocześnie bacznie przyglądać się rozwojowi, który z całą pewnością zmierza w ciekawym kierunku.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments