Bloki wielokrotnego użytku w WordPressie

Bloki wielokrotnego użytku w WordPressie

Jedną z najbardziej przydatnych (i niedostatecznie wykorzystywanych) funkcji edytora Gutenberg jest blok wielokrotnego użytku. Są to bloki, które konfigurujemy raz, ale używamy ich wielokrotnie. Jednak, aby w pełni zrozumieć ich możliwości, prosimy o dokładne zapoznanie się z naszym artykułem do samego końca. Bloki wielokrotnego użytku mogą bowiem pełnić funkcję zbliżoną do szablonów w popularnych builderach, jeżeli będziemy potrafili je odpowiednio wykorzystać.

Tworzenie bloku wielokrotnego użytku

Jest bardzo proste. Wystarczy, że dodamy we wpisie lub na podstronie dowolny blok i ustawimy w nim własne preferencje (np. kolor fontu, wielkość obrazka itp.), a następnie klikniemy w górnym menu trzy kropki, by rozwinąć dodatkowe opcje. Następnie dodajemy go do bloków wielokrotnego użytku i gotowe.

Zauważmy, że tuż przed dodaniem edytor poprosi nas o nazwanie nowego bloku w celu późniejszego odtworzenia. Nadajmy mu najlepiej nazwę, która będzie zapadająca w pamięć dla funkcji, jaką będzie pełnić w naszej witrynie. Jak na przykład śródtytuł dla wpisów blogowych czy coś innego opisowego.

Usuwanie i dodawanie bloków wielokrotnego użytku

Jeśli popełnimy błąd podczas tworzenia bloku wielokrotnego użytku możemy ponownie kliknąć parametry na liście rozwijanej i następnie wybrać Usuń bloki wielokrotnego użytku. Ta opcja usuwa cały blok z bazy danych i możemy powtórzyć powyższy proces tworzenia na nowo.

Aby dodać blok wystarczy, że klikniemy ikonkę plusa w lewym górnym rogu i zobaczymy listę bloków wielokrotnego użytku do wstawienia. Jeżeli często korzystamy z naszych bloków, pojawią się one w podglądzie Najczęściej używanych.

Eksport i import bloków wielokrotnego użytku

Zerknijmy jeszcze na wyżej dodany obrazek. U dołu zakładki Wielokrotnego użytku znajdziemy link Zarządzaj wszystkimi blokami wielokrotnego użytku . Kliknięcie tego linku powoduje przejście do strony, na której wymieniony jest każdy utworzony przez nas blok wielokrotnego użytku. Lista będzie wyglądać podobnie jak domyślna lista postów i stron w WordPressie:

Możemy tutaj edytować blok, ale także importować oraz eksportować bloki – jest to przydatne, kiedy chcemy użyć tych samych bloków na różnych stronach. Może to także stanowić swoisty, niezależny backup dla sałych blokowych układów.

Blok wielokrotnego użytku = blok globalny

Oznacza to, że zmiana / edycja w jednym bloku sprawia, że zmieniają się wszystkie te same wielokrotne bloki w obrębie całej witryny internetowej. Chociaż często jest to przydatne, jeżeli chcemy modyfikować np. globalne osadzenie produktu, to w innym przypadku może być to zbyteczne. Jak wyłączyć funkcję globalnych zmian? Wystarczy, że po wstawieniu danego bloku naciśniemy trzy kropki i opcję Przekształć na zwykłe bloki. Wyjściowe ustawienia bloku zostaną, ale my bez obaw będziemy mogli modyfikować treść itp.

P.S. Pamiętajmy, że tworząc pojedyncze bloki możemy składać je w grupy bloków i potem zapisywać w całości jako jeden duży grupowy blok wielokrotnego użytku. Może to nam bardzo zaoszczędzić pracę.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments